poniedziałek, 18 marca 2013

Dorozumiane zrzeczenie się immunitetu dyplomatycznego przez ambasadora

Sąd Najwyższy Indii, odnosząc się do naruszenia postanowienia o warunkowym zwolnieniu dwóch włoskich marynarzy oskarżonych o zabójstwo (zob. wcześniejszy post Spór jurysdykcyjny państwa nadbrzeżnego i państwa bandery), uznał, że włoski ambasador Daniele Mancini, składając oświadczenie przed sądem, że obaj marynarze wrócą uczestniczyć w postępowaniu sądowym, poręczył tym samym za ich powrót, rzekomo samodzielnie zrzekając się immunitetu dyplomatycznego (BBC). Do czasu kolejnej decyzji Sąd zakazał ambasadorowi opuszczania terytorium Indii.


W związku z budzącym coraz większe emocje sporem (Via l'immunità all'ambasciatore Mancini), w zdecydowany sposób wypowiedział się Premier Indii, Manmohan Singh, określając włoskie działania mianem niedopuszczalnych i grożąc konsekwencjami w przypadku niewypełnienia przyjętych zobowiązań (Sakal Times, wystąpienie Pemiera Singha).

W reakcji m.in. na sprzeczne z międzynarodowym prawem dyplomatycznym stanowisko hinduskiego Sądu, UE wezwała obie strony do poszanowania Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Brak komentarzy: