wtorek, 23 kwietnia 2013

Australia – Chiny: pragmatyczne podejście do wolnego handlu?

Ze względu na brak możliwości porozumienia w sprawie szeroko zakrojonej umowy o strefie wolnego handlu miedzy Chinami a Australia, australijski rząd federalny zadeklarował zawężenie rozmów wyłącznie do kwestii rolnictwa i żywności. 
Jedną ze spornych kwestii w szerszych negocjacjach był zdecydowany sprzeciw Australii wobec propozycji Chin, aby proces zatwierdzania inwestycji zagranicznych w Australii został wyłączony wobec inwestycji chińskich nieprzekraczających miliarda dolarów australijskich (ok. 1 miliarda USD). Australijskie prawo dotyczące zatwierdzania inwestycji zagranicznych (tzw. screening law) wykonywane przez Foreign Investment Review Board jest mechanizmem stosowanym także przez m.in. Kanadę czy Stany Zjednoczone.
Po dziewięciu latach negocjacji rząd Australii uznał, że szerokie porozumienie w sprawie powołania strefy wolnego handlu z Chinami jest poza zasięgiem obu krajów i podjął pragmatyczną decyzję skoncentrowania się na kwestii, w których takie porozumienie wydaje się możliwe: Australia jest dużym eksporterem żywności (głownie wołowiny) do Chin, jest także jednym z największych eksporterów żywności na świecie. Mniejszy regionalny rywal, Nowa Zelandia, podpisał umowę o strefie wolnego handlu z Chinami przed pięcioma laty, co spowodowało potrojenie eksportu żywności do Chin (producenci nowozelandzcy dominują na chińskim rynku mleka i przetworów mlecznych).  

Brak komentarzy: