sobota, 20 kwietnia 2013

USA: kalifornijski system handlu emisjami zaskarżony

Pacific Legal Foundation (kancelaria prawna działająca w interesie publicznym i broniąca wolności osobistej i gospodarczej), reprezentująca kilkanaście osób fizycznych, przedsiębiorców oraz NGO, zaskarżyła 16 kwietnia do sądu najwyższego Stanu Kalifornia w Sacramento decyzję o wprowadzeniu w Kalifornii systemu limitów i handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych. PLF twierdzi, że system wprowadza nowy podatek, który zgodnie z konstytucją Kalifornii, może być ustanowiony jedynie większością 2/3 głosów w obu izbach stanowego parlamentu Kalifornii (treść pozwu można znaleźć tu).

Regulacje wprowadzające system zostały przyjęte w 2010 r., ale pierwsza aukcja pozwoleń na emisję odbyła się 14 listopada 2012 r. (więcej informacji tu oraz tu). Jest to pierwszy kompleksowy i obejmujący całą gospodarkę system handlu emisjami w Stanach Zjednoczonych. Jest on również drugi co do wielkości po systemie europejskim na świecie. Jego wprowadzenie spotkało się ze sprzeciwem i to nie tylko przedsiębiorców, ale także organizacji środowiskowych. Citizens Climate Lobby i Our Children’s Earth Foundation pozwały Kalifornię, zarzucając, że system jest nieszczelny i pozwala na emisję gazów cieplarnianych bez pozwolenia. Roszczenia te zostały odrzucone. Z kolei Kalifornijska Izba Handlowa zarzuciła władzom Kalifornii, że system jest niekonstytucyjny i złożyła w tej sprawie pozew w listopadzie 2012 r. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

O problemach europejskiego systemu handlu emisjami pisaliśmy tu. Tego typu problemów ze zbyt niskimi cenami pozwoleń nie odnotowano w systemie kalifornijskim. Jak donosi w najnowszym wydaniu Economist, cena pozwolenia na emisję tony dwutlenku węgla jest w Kalifornii trzykrotnie wyższa od tej, którą osiągają na aukcjach pozwolenia europejskie.

Brak komentarzy: