poniedziałek, 13 maja 2013

Ludobójstwo na Majach osądzone - Montt skazany na 80 lat pozbawienia wolności

W marcu pisaliśmy o rozpoczęciu procesu w sprawie Monttego. Po niecałych dwóch miesiącach od rozpoczęcia procesu (choć oczywiście sam proces zbierania materiału dowodowego trwał znacznie dłużej), 10 maja 2013 r. były gwatemalski dyktator został skazany na 80 lat pozbawienia wolności za zbrodnię ludobójstwa i przeciwko ludzkości wymierzone w Majów w czasie wojny domowej.

Według szacunków, w czasie wojny domowej zginęło ok. 200 000 osób (GW podaje 250 000..ale bez wskazania źródeł), w tym większość (ponad 90%) ofiar stanowili Majowie. Mimo że upłynęło trzydzieści lat od popełnienia zbrodni, w sądzie udało się przesłuchać szereg ofiar praktyki ludobójczej, które często w okresie masakr były dziećmi. Przewodniczący składu Yassmin BarRíos podkreślał, że Montt wiedział o masakrach i nie zrobił nic, aby im zapobiec.

Jak zaznaczają komentatorzy Open Society Justice Initiative na stronie w całości poświęconej procesowi przeciwko Monttemu, osądzenie zbrodni Monttego było konsekwencją ustaleń Komisji ds. Wyjaśnienia Historii, która czternaście lat temu stwierdziła odpowiedzialność władz państwowych za ludobójstwo.

Wyrok nie jest prawomocny, a prawnicy Monttego zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby wyrok podważyć. Jednak ofiary reżimu Monttego już świętują i na marginesie warto zwrócić uwagę na słowa pieśni, którą śpiewali przed budynkiem sądu We only want to be human beings ... to live life, not die it.

Brak komentarzy: