poniedziałek, 17 czerwca 2013

37. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Wczoraj w Phnom Penh (Kambodża) rozpoczęła się 37. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która potrwa do 27 czerwca. Komitet jest organem UNESCO, w którego skład wchodzą przedstawiciele 21 państw, wybrani na Zgromadzeniu Ogólnym. Komitet zbiera się raz w roku i podejmuje kluczowe dla UNESCO decyzje, takie jak wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz ocena działalności czy zagrożeń miejsc już wpisanych. 

Podczas tegorocznej sesji Komitet zdecyduje między innymi o wpisaniu na listę dwóch miejsc z Polski. Jednym jest kopalnia soli w Bochni. W tym przypadku będzie to rozszerzenie dotychczasowego wpisu  kopalni soli w Wieliczce, która znajduje się na liście od 1978 r. Drugi wpis dotyczy zespołu szesnastu drewnianych cerkwi prawosławnych w Polsce i na Ukrainie. Osiem z nich leży po stronie Polskiej. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła  w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (wszystkie na Podkarpaciu) oraz cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach - dawniej Rychwałdzie, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (wszystkie w Małopolsce). Obie propozycje zyskały pozytywną rekomendację oraz opinię Międzynarodowej  Rady Ochrony Zabytków – ICOMOS, należy się zatem spodziewać, że zostaną wpisane na listę.

Lista dokumentów nad którymi będzie debatował Komitet dostępna jest tu. Przebieg posiedzenia można śledzić na żywo na stronie UNESCO.

Brak komentarzy: