czwartek, 6 czerwca 2013

Wzrost napięcia w kontaktach handlowych Unii Europejskiej

UE weszła w otwarty konflikt handlowy z Chinami po tym jak Komisja Europejska nałożyła sankcje na import chińskich paneli słonecznych w postaci karnego cła w wysokości 11,8%. Niższa taryfa została nałożona do 6 sierpnia br. i zostanie podwyższona do 47,8%, jeżeli Chiny nie zajmą stanowiska wobec oskarżenia o ‘dumping’ (sprzedaż poniżej kosztów) paneli.
W odpowiedzi, w ciągu niespełna 24 godzin, Chiny wszczęły wewnętrzne postępowanie w sprawie nielegalnego subsydiowania win importowanych do Chin z Unii Europejskiej, również grożąc nałożeniem karnych taryf celnych. Uważa się, że wybór sektora winiarskiego nie jest przypadkowy: Francja, Włochy i Hiszpania, których wina stanowią duża cześć importu do Chin, poparły działania Komisji w kwestii paneli słonecznych (Niemcy oraz 18 innych państw członkowskich były przeciwne sankcjom).
Na handlowym ‘froncie zachodnim’ EU Francja również jest źródłem dyskusji, grożąc wetem wobec mandatu negocjacyjnego w sprawie TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - FTA miedzy USA a EU), który ma być poddany pod głosowanie w najbliższych dniach. Francja domaga się wyłączenia z negocjacji kwestii dotyczących kultury, o czym wspominaliśmy tu. Wielka Brytania planuje rozpoczęcie negocjacji TTIP już w tym miesiącu na szczycie grupy G8 w Irlandii Północnej. 


Brak komentarzy: