wtorek, 2 lipca 2013

IUCN uaktualnia listę gatunków zagrożonych wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) 2 lipca ogłosiła raport, na podstawie którego dokonano uaktualnienia Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Do listy dołączyło aż 4,807 gatunków. Na listę wpisanych jest obecnie 70,294, z czego blisko 21 tys. to gatunki zaliczane do kategorii zagrożone wyginięciem.

Raport ujawnił znaczne obniżenie się populacji nagonasiennych, najstarszych i największych roślin na świecie. Aż 34 % światowej populacji cedrów, cyprysów, jodeł i innych roślin szyszkowych jest zagrożonych wyginięciem (np. cedru atlaskiego - zdjęcie poniżej). Niektóre gatunki zostały przeniesiony z grupy "najmniejszej troski" do grupy gatunków zagrożonych wyginięciem. Z drugiej strony poprawił się status np. cyprysika Lawsona.

Trzy gatunki zostały uznane za wymarłe. Są to: wielka jaszczurka, która występowała na wyspach Zielonego Przylądka (Chioninia coctei), ryba z gatunku karpieńcowantych (Cyprinodon arcuatus) oraz jeden z gatunków słodkowodnej krewetki (Macrobrachium leptodactylus).

Zagrożone są także inne gatunki, takie jak morświn bezpłetwy występujący w Jangcy, który został przeniesiony do kategorii krytycznie zagrożonych. Jego populacja spadła od lat osiemdziesiątych XX w. spada o 5% rocznie z powodu nielegalnych polowań, dużego ruchu statków w tamtym regionie, wydobycia piasku oraz zanieczyszczenia.

Bardzo znacznie spadała także populacja pekari białobrodego, który został przeniesiony do kategorii "narażone".

Brak komentarzy: