piątek, 30 sierpnia 2013

Sędzia Harhoff odsunięty...W czerwcu opublikowaliśmy posta dotyczącego skandalu w MTKJ wywołanego prywatnym listem sędziego tegoż trybunału Frederika Harhoffa, w którym krytykował on działanie MTKJ zarzucając mu uleganie naciskom (zobacz tu). 
Sprawa ma swój dalszy ciąg. Dwa dni temu MTKJ wydał decyzję, w której odsunął sędziego Harhoffa od rozpatrywania sprawy Vojislava  Šešelj’a. Wniosek o wydanie decyzji złożyli obrońcy Šešelj’a, zarzucając sędziemu stronniczość, wskazali również, że Harhoff wykazuje inklinacje aby skazywać osoby pochodzące z Serbskiej etni. Większość sędziów (sędzia Liu złożył zdanie odrębne) uznała argument obrony dotyczący stronniczości. Decyzja MTKJ wraz z opinią odrębną znajduje się tutaj.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że cała burza wywołana została prywatnym listem. Ciekawe czy był to list whistleblowera, czy może „sen wariata”? Zwłaszcza, że jak zauważono na jednym z blogów, sędziowie głosujący za wnioskiem o odsunięcie Harhoffa już kilkakrotnie zasiadali razem z nim w składach sędziowskich….

Dyskusje na temat można obserwować tu oraz tu.

Brak komentarzy: