czwartek, 19 września 2013

Wiza dla Al-Baszira?

Światowe media (np. tu)  donoszą, że prezydent Sudanu  Omar Al-Baszir, oskarżany przez MTK o popełnienie zbrodni międzynarodowych w Darfurze, stara się o amerykańską wizę, aby przybyć do USA na spotkanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. MTK wydał przeciwko niemu nakazy aresztowania, do dziś zresztą nie wykonane (tu). MTK jednoznacznie nalega aby Al-Baszira aresztować, i dostarczyć do MTK, zobacz  tu i tu.

Ani Sudan ani Stany Zjednoczone nie są stronami Statutu Rzymskiego. W związku z tym te ostatnie nie muszą wykonywać nakazów aresztowania. Jednocześnie jednak Stany są stałym członkiem w Radzie Bezpieczeństwa, która wydała rezolucję 1593. Na podstawie tej rezolucji sprawa Darfuru została przedstawiona do MTK (rezolucja 1593 (2005) tu) .

Dodatkowo rozważyć należy kwestię immunitetów przysługujących głowom państw, a także immunitetów przysługujących członkom misji specjalnych. Mamy do czynienia z szeregiem self-contained regimes i debata dotycząca wizy może okazać się prawdziwą łamigłówką dla Stanów Zjednoczonych, z której może najrozsądniejszym wyjściem byłoby odmówienie wizy aby nie musieć stawiać czoła dylematowi czy akceptować obecność osoby oskarżanej przez MTK czy ją aresztować.

Brak komentarzy: