piątek, 4 października 2013

Napięcia na linii UE-Rep. Koreańska dot. transferu danych bankowych

Jak wynika z wywiadu udzielonego przez Delegację UE w Seulu (Europolitics, EU and Seoul in banking data row), Unia starła się z Republiką Korei co do zasad transferu danych bankowych. Komisja Europejska i największe banki europejskie sformułoway zarzut braku implementacji postanowień liberalizacyjnych, stanowiących element obowiązującego od dwóch lat FTA. Termin na wdrożenie odnośnych przepisów do krajowego porządku prawnego upłynął 30 czerwca.

Stawką jest możliwość wykorzystywania danych transakcyjnych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwerów w międzynarodowych lub regionalnych siedzibach międzynarodowych instytucji finansowych. Koreańska Komisja Nadzoru Finansowego (Financial Services Commission, tłumaczenie za Eurolex) wymaga natomiast, aby tego rodzaju dane przechowywane były na serwerach koreańskich. Razem z UE na Koreę naciskają również Stany Zjednoczone.

Strona koreańska zapewnia wprawdzie, że powstałe wątpliwości zostaną rozwiane wraz z rychłą publikacją tzw. Instrukcji regulacyjnej, jednak dokument ten nie będzie mieć mocy wiążącej.

Jeżeli nic w sprawie się szybko nie wyjaśni, zostanie ona najprawdopodobniej podniesiona na zbliżającym się dorocznym EU-South Korea Trade Committee.

Brak komentarzy: