piątek, 20 grudnia 2013

Spór UE i Brazylii o podatki w WTO

Komisja Europejska złożyła wczoraj oficjalny wniosek o uruchomienie procedury konsultacyjnej z Brazylią w sprawie stosowanych przez to państwo przywilejów podatkowych przysługujących krajowym producentom (między innymi samochodów, sprzętu elektronicznego oraz komponentów komputerowych). W szczególności UE zarzuca Brazylii, że produkty krajowe korzystają ze zwolnień podatkowych, które nie są dostępne dla importowanych towarów. 

W przypadku niepowodzenia konsultacji, UE będzie mogła zażądać powołania specjalnego panelu, który rozstrzygnie w sposób wiążący o zgodności środków stosowanych przez Brazylię z wymogami prawa WTO. 

Treść wniosku będzie dostępna w ciągu kilku dni w bazie danych WTO (pod numerem WT/DS472/1). Oficjalne oświadczenie Komisji Europejskiej jest natomiast dostępne tu.

Tak jak informowaliśmy jakiś czas temu EU negocjuje właśnie porozumienie w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu z Mercosur (którego Brazylia jest członkiem), ale nie wyklucza, że w przypadku niepowodzenia, podejmie indywidualne negocjacje. Brazylia jako największy partner handlowy UE pozostaje przy tym priorytetem . Spór w WTO na pewno nie ułatwi tego procesu.

Brak komentarzy: