wtorek, 28 stycznia 2014

Walka z terroryzmem - porwania dla okupu zagrożeniem dla pokoju

W poniedziałek 27 stycznia 2014 r. Rada Bezpieczeństwa przyjęła pierwszą w 2014 r. roku rezolucję. Dotyczy ona aktów terrorystycznych. Tematyka dziwi, biorąc pod uwagę ilość corocznie przyjmowanych przez RB oświadczeń prasowych i prezydialnych potępiających akty terroryzmu i corocznie przyjmowaną rezolucję w sprawie zwalczania terroryzmu (ostatnią uchwalono 17 grudnia 2012, S/RES/2129, każda z tego typu rezolucji odnosi się do słynnej rezolucji 1373 (2001) przyjętej po ataku na World Trade Center, która potwierdziła konieczność współpracy państw w walce z terroryzmem). 


Rezolucja 2133 przyjęta jednomyślnie w poniedziałek nie ogranicza się jedynie do powtarzania dobrze znanych frazesów o konieczności współpracy państw w zwalczaniu terroryzmu, lecz dotyka problemu płacenia okupów za porwane osoby i konieczności bezpiecznego uwolnienia obecnych zakładników. Jak podkreślał brytyjski ambasador przy ONZ Mark Grant ocenia się, że w ciągu ostatnich trzech lat Al Kaida i powiązane z nią ekstremistyczne grupy zebrały z okupów około 105 milionów dolarów. Zdaniem Granta trzeba w końcu zniszczyć ten "lukratywny biznes". Komitet Narodów Zjednoczonych ds. walki z terroryzmem ma rozpocząć konsultacje z państwami co do sposobów walki z tym procederem. Z pewnością trzeba opracować niekonwencjonalne sposoby walki z tym problemem. Może więc warto rozpocząć od obejrzenia filmu Okup, z Melem Gibsonem w roli głównej.

Powiązanie pomiędzy terroryzmem a porwaniami dla okupu dostrzeżono już we wcześniejszych rezolucjach RB dot. terroryzmu, zob. np. 1904 (2009), 1989 (2011) czy 2083 (2012), lecz po raz pierwszy właśnie ta kwestia została wyeksponowana na pierwszym planie. To pokazuje, że RB (tak jak w przypadku konfliktów zbrojnych) chce wyeliminować źródło finansowania terroryzmu i w ten sposób zredukować liczbę ataków terrorystycznych. Warto również zauważyć, że RB podkreśla konieczność przekonania prywatnego sektora do stosowania opracowanych wskazówek dot. zapobiegania i odmawiania korzyści terrorystom porywającym dla okupu (tzw. Algiers Memorandum on Good Practices on Preventing and Denying the Benefits of Kidnapping for Ransom by Terrorists).

Brak komentarzy: