niedziela, 2 lutego 2014

Będzie kolejny pozew przeciwko Gazpromowi?Powraca problem ceny gazu dostarczanego przez Gazprom. Akcjonariusze litewskiego Lieuvous Dujos 30 stycznia 2014 r. podjęli uchwałę o wniesieniu pozwu o obniżkę cen gazu do Instytutu Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie (SCC). Litwa jest w pełni uzależniona od dostaw Gazpromu. Cena gazu dla litewskiego kontrahenta jest najwyższa w całej Unii Europejskiej. Oczekuje się jej obniżenia o 25%.

Jednocześnie mają być prowadzone negocjacje w celu ugodowego rozstrzygnięcia tego sporu. Gazprom już parokrotnie zdecydował się na ugodę i obniżkę cen. Tak było m.in. w przypadku sporów z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, niemiecką spółka E.ON czy włoskim Edisonem.

Uważa się, że utrzymywanie wysokich cen gazu przez Gazprom związane jest z planowanymi na Litwie reformami, zgodnie z którymi Lietuvos Dujos nie może być dalej właścicielem sieci gazociągów przesyłowych. Celem reformy jest umożliwienie stworzenia warunków do konkurencji.

Warto przypomnieć, że Gazpromowi zarzuca się praktyki monopolistyczne, i że w tej sprawie toczy się przeciwko niemu postępowanie przed Komisją Europejską. Wysokość grożącej grzywny szacowana jest na 14 mld dolarów. 

O sytuacji na Litwie można więcej przeczytać tu, tu oraz tu.

Brak komentarzy: