niedziela, 9 lutego 2014

"Polityka Chin i świata wobec Filipin przypomina politykę Niemiec i świata wobec Czechosłowacji w 1938 roku"

Prezydent Filipin Benigno Aquino III we wtorek 4 lutego podczas wywiadu telewizyjnego przyrównał sytuację swojego państwa wobec roszczeń terytorialnych Chin wysuwanych do wysp i wód Morza Wschodniochińskiego do polityki appeasementu stosowanego wobec Niemiec w latach trzydziestych XX wieku (więcej informacji tutaj). 

Aktywna polityka Chin w zakresie powiększania obszaru wód wchodzących w obszar jurysdykcji tego kraju budzi coraz większy niepokój sąsiadów, o czym pisaliśmy już tutaj. W zeszłym tygodniu w Davos Premier Japonii również przywołał historyczne porównanie warunków jakie panują w regionie do sytuacji pomiędzy Wielką Brytanią i Niemcami w 1914 roku. Chiny dążą do rozszerzenia swoich wpływów na wody Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego w związku z przypuszczeniami, iż ich dno skrywa zasoby naturalne, które mogą być kluczowe dla funkcjonowania gospodarki Chin. Prowadzi to do destabilizacji w regionie i realnego zagrożenia wybuchu konfliktu zbrojnego, o czym pisaliśmy tutaj

W kontekście roszczeń terytorialnych Chin warto zapoznać się z opracowaniem dr Christophera Warda, który podczas zjazdu regionalnego ILA w Atenach w sierpniu 2013 roku prezentował referat South China Sea on the Rocks (tekst referatu dostępny tutaj).

Brak komentarzy: