środa, 12 lutego 2014

Włoscy marynarze cały czas mogą zostać oskarżeni o dopuszczenie się aktu terrorystycznego

Po raz kolejny, tym razem z 10 na 18 lutego, przełożony został termin ogłoszenia przez hinduski Sąd Najwyższy decyzji w sprawie podstaw aktu oskarżenia wobec włoskich marynarzy Massimiliano Lattore i Salvatore Girone (nasze opisy sprawy dostępne są tutaj). 

Na posiedzeniu 10 lutego, po wysłuchaniu obu stron, sędzia stwierdził, że "jak rozumie do niego należy decyzja ws. ewentualnego zastosowania w sprawie SUA Act (ustawy o walce z piractwem)", po czym wyznaczył kolejne posiedzenie za 8 dni. Podczas gdy obrońca marynarzy kategorycznie sprzeciwia się stosowaniu SUA, prokurator generalny żąda możliwości prowadzenia postępowania właśnie na tej podstawie, acz bez domagania się  kary śmierci (Corriere della Sera, Bonino: «I marò terroristi? Inaccettabile» Ma la Corte suprema ancora non decide). Takie stanowisko prokuratury jest ostrzejsze, niż wynikało z wcześniejszych przecieków do Times of India, który sugerował że w sprawie poczynione zostaną ustępstwa celem ochrony napiętych od 2012 relacji dwustronnych.

Minister Spraw Zagranicznych Włoch, Emma Bonino, określiła możliwość skazania marynarzy na karę dziesięciu lat pozbawienia wolności na podstawie zarzutów o dopuszczenie się aktów terroryzmu mianem niedopuszczalnej (Corriere della Sera, Marò rischiano 10 anni, Bonino sbotta «Io indignata, l’Italia si farà valere»).

Zob. także:

Brak komentarzy: