niedziela, 13 kwietnia 2014

Publikacja kolejnej części raportu Międzyrządowego zespołu ds. zmian klimatu

Międzyrządowy zespół ds zmian klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) ogłosił dziś w Berlinie kolejną część swojego raportu. Tym razem zawiera ona wskazówki na temat koniecznych zmian. Zespół postuluje w nich w zasadzie całkowitą rewolucję w światowej gospodarce. Jego zdaniem tylko to może dać szansę na zapobieżenie wzrostowi temperatury o 2°C. Zdaniem ekspertów pracujących nad raportem, poprzednie zalecenia, wydane 7 lat temu, poniosły porażkę. Ponadto niektorych zmian nie da się już odwrócić. Pełen raport nie jest jeszcze dostępny, chociaż został dziś oficjalnie zatwierdzony. Za klika dni będzie go można znaleźć go tu, natomiast już dziś dostępne jest streszczenie (Komentarz).

Jest to kolejna część raportu, po opublikowanej dwa tygodnie temu części dotyczącej wpływu zmian klimatu na życie na ziemi. Już wówczas Zespół stwierdził  katastrofalny wpływ człowieka na klimat na Ziemi. Podkreślał zwłaszcza, że w ciągu ostatniej dekady zmiany w tym zakresie następowały szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. 

***
IPCC został powołany przez Światową Organizację Meteorologiczną oraz UNEP do oceny zmian klimatu w 1988. Składa się z kilkuset naukowców z różnych państw, reprezentujących różne dziedziny. Jego głównym zadaniem jest publikowanie raportów i ocena zmian klimatu i udziału czynników antropogenicznych w tych zmianach. Obecnie publikowany raport jest piątym raportem IPCC.

3.7 to 4.8°C
3.7 to 4.8°C

Brak komentarzy: