środa, 28 maja 2014

Iracko-turecko-kurdyjskie ménage à trois przed sądem arbitrażowym ICC

Iracki minister ds. ropy poinformował, że w paryskim Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym ICC złożony został wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego przeciwko Turcji oraz przeciwko tureckiemu operatorowi ropociągu spółce BOTAŞ celem uniemożliwiania Rządowi Regionalnemu Kurdystanu dalszego "bezprawnego przesyłu, składowania i załadunku na tankowce ropy naftowej" do iracko-tureckiego ropociągu (Republic of Iraq - Ministry of Oil, Press Release). Ruch ten stanowi konsekwencję decyzji Ankary z listopada ubiegłego roku  ws. wykorzystania, mimo protestów Iraku, ropociągów do współpracy z Republiką Kurdystanu.

Zdaniem Iraku działania takie naruszają iracko-tureckie ws. rurociągu naftowego z 1973 r., przedłużone w 2010 o 15 lat (Reuters, Iraq, Turkey sign renewed oil pipeline accord), na mocy którego Irak ma prawo do wyłączności korzystania ze wskazanych instalacji. Ponadto Irak utrzymuje, że ostatnie działania są sprzeczne z dwustronnym Traktatem o wzajemnej przyjaźni z 1946 r., w myśl którego państwa mają powstrzymać się od ingerencji w sprawy wewnętrzne drugiej strony, w tym w politykę korzystania i sprzedaży z zasobów naturalnych.

Irak wystąpił o wydanie zakazu kontynuowania kontestowanej działalności oraz o zapłatę odszkodowania za szkody, obecnie wyceniane na 250 mln USD.

Na stronie ICC brak na razie wzmianki na temat sprawy.

Brak komentarzy: