niedziela, 18 maja 2014

Współpraca policyjna: chińscy funkcjonariusze w Paryżu

Jak ujawnił francuski l'Express (Les touristes chinois vont être protégés par des "patrouilleurs") tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało, że tego lata na ulicach Paryża pojawią się funkcjonariusze chińskiej policji celem udzielania pomocy turystom z Państwa Środka. Funkcjonariusze nie będą mieli uprawnień w zakresie "egzekwowania prawa", jednak mają "pomagać" francuskim kolegom w "działaniach prewencyjnych" przeciwko pladze kradzieży kieszonkowych. Szczegóły współpracy mają dopiero zostać ujawnione.

Krok ten stanowi odpowiedź na masowe kradzieże, których ofiarami padają przede wszystkim turyści z Chin i Japonii, znani z noszenia przy sobie znacznych ilości gotówki. Jako że w 2013 roku Francja gościła przeszło milion chińskich turystów, a liczba ta powinna się podwoić do 2020 roku, przy średnim budżecie 1'300 euro na wakacyjne wydatki, pogarszająca się reputacja Paryża w Azji zaczęła niepokoić francuskich przedsiębiorców (l'Express, Des policiers chinois vont patrouiller dans Paris). W związku z tym Comité Colbert, zrzeszający instytucje kultury i 75 największych marek luksusowych (takich jak Channel, Dior, Hermès i Vuitton, a od 2012 także Dr Irena Eris) w maju ubiegłego roku wezwał władze do podjęcia działań na rzecz podniesienia bezpieczeństwa azjatyckich turystów, do czego zobowiązał się wówczas Prezydent Hollande (l'Express, Le luxe français s'alarme des agressions de touristes à Paris En savoir plus sur). Na podstawie uzgodnień z Prezydentem Xi Jinpingiem całość kosztów współpracy pokryje strona chińska (Corriere della Sera, Esplora il significato del termine: A Parigi agenti cinesi per proteggere i turisti del DragoneA Parigi agenti cinesi per proteggere i turisti del Dragone).

Bezprecedensowy jest wprawdzie wybór partnera, jednak już w 2005 roku zbliżoną współpracę Francja nawiązała na mocy Traktatu z Prüm z Belgią, Niemcami, Hiszpanią, Luksemburgiem, Holandią i Austrią, w 2008 roku wdrożonego do unijnego porządku prawnego (zob. informacja na stronie MSW), w ramach której możliwe jest tworzenie tzw. wspólnych patroli (Intensyfikacja współpracy transgranicznej (decyzja z Prüm)).

Obiekcje budzi strona prawna (zakres i natura kompetencji funkcjonariuszy), fakt współpracy z państwem niedemokratycznym, a wreszcie sama obecność chińskich policjantów wobec niekorzystania z pomocy olbrzymiej mniejszości chińskiej we Francji.

Brak komentarzy: