poniedziałek, 9 czerwca 2014

Japoński premier za łowieniem wielorybów w celach komercyjnych

W parlamentarnym wystąpieniu premier Japonii Shinzo Abe obiecał, że Japonia będzie opowiadała się za przywróceniem możliwości połowów wielorybów w celach komercyjnych. Stwierdził on, że polowania na wieloryby są istotnym elementem kultury japońskiej.


(Na zdjęciu minister rolnictwa Japonii degustujący mięso wielorybów podczas rozpoczynającego się dziś w Tokio "tygodnia waleni", fot. za lemonde i yahoo news).


Jest to szczególnie kontrowersyjne w świetle niedawnego wyroku MTS (o czym pisaliśmy tu), w którym to MTS zakazał połowów w celach naukowych, przychylając się do argumentów Australii i Nowej Zelandii, że JARPA II faktycznie realizuje połowy komercyjne. Warto jednak wspomnieć, że MTS rozpatrywał tylko połowy na Antarktyce, która jest uznana za "Southern Ocean Sanctuary" i jako taka jest objęta szczególną ochroną.

Połowy komercyjne są zasadniczo zabronione na mocy Konwencji o uregulowaniu połowów wielorybów i aktów wydanych na jej podstawie przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą (MKW), która już w 1982 roku wprowadziła moratorium na komercyjne połowy (obowiązuje od 1986). Niektóre gatunki waleni są jednak pod ochroną już od 1930 r. W praktyce od moratorium istnieją liczne wyjątki, a MKW wydaje specjalne pozwolenia na połowy, z których korzysta większość krajów z tradycjami wielorybniczymi (szczegóły ochrony konkretnych gatunków można znaleźć tu). 

Aktualne zatem pozostaje pytanie, czy Japonia dostosuje się do wyroku MTS. Już w kwietniu ogłosiła, że nie zaprzestanie połowów w celach naukowych (nasz post), jednak chęć powrotu także do połowów komercyjnych to kolejny krok w kontrowersyjnym kierunku. Wydaje się bowiem, że szanse na zmianę stanowiska MKW w sprawie moratorium są znikome, gdyż Japonia musiałaby do tego pomysłu przekonać 3/4 członków MKW. Wyjściem z sytuacji byłoby oczywiście pójście w ślady Kanady, która opuściła MKW w 1982 roku w proteście przeciwko moratorium (chociaż sama zabrania połowów w celach komercyjnych). Wówczas rodziłoby się pytane, czy takie wyjście nie byłoby porażką zarówno MTS (jeśli chodzi o efektywne wykonywanie orzeczeń) jak w międzynarodowego prawa środowiska w ogóle.

A wszystko to zaledwie dzień po świętowanym przez wszystkie organizacje środowiskowe i sekretariaty konwencji środowiskowych Światowym Dniu Oceanów. Przemówienie Sekretarza Wykonawczego Konwencji o bioróżnorodności, które zaczyna się od podkreślenia wagi ochrony ekosystemów morskich dostępne jest tutaj.

Brak komentarzy: