czwartek, 19 czerwca 2014

Majdan wiecznie żywy - relacja z Kijowa

Kijów. Nie jest to już Euromajdan, nie walczą bowiem o „eurowolność” tylko o stabilizację na Ukrainie. Ruch/ protest, który zmiótł prezydenta Janukowicza nadal pozostaje ważną siłą w ogarniętej chaosem Ukrainie. Jest to rzecz jasna władza ludu. Majdan Niezależności i dochodząca do niego aleja Chreszczatyk – są cały czas zastawione namiotami/miasteczkami. Jest ich kilkaset, mają swoje kuchnie, pralnie, nawet grządki z warzywami. Niektóre wpuszczają przechodniów, żeby mogli zobaczyć miasteczko obozowe od środka, niektóre części, jak sotnia kozacka, pilnie strzegą swoich tajemnic. Mają apele, sztab główny, koksowniki i właśnie zaczynają zbierać drewno na zimę przekonani o tym, że nie ruszą się z Majdanu. 
Zdjęcie Majdanu przed tygodnia: barykady z bruku, mebli, opon i ... turyści, autor kw.

Widok na Majdan z "góry", autor kw.


Jest to na pierwszy rzut oka wiadomość dotycząca spraw wewnętrznych jednego państwa - Ukrainy, ale z powodu zaangażowania Rosji na wschodzie Ukrainy, sąsiedztwa Polski z jej zachodniej strony oraz ogólnej mobilizacji międzynarodowej w sprawie sytuacji na Ukrainie – konflikt ten już dawno przestał być tylko konfliktem wewnętrznym. Nawet gdyby odsunąć na bok kwalifikacje polityczne można bez wahania oceniać wydarzenia na wschodzie Ukrainy jako konflikt zbrojny, a jako taki pozostaje on w centrum zainteresowania prawa międzynarodowego. 

Być może Majdan będzie współpracował z Kliczką, nowym burmistrzem Kijowa. A być może za chwilę zmiecie i jego. Być może Majdan zaufa nowej władzy, wycofa się z Chreszczatyku i placu, i pozostaną po nim tylko pomniki upamiętniające poległych protestantów. Bardziej jednak prawdopodobne, że nastroje zaczną się radykalizować i waśnie będą trwały nadal. Już teraz Majdan burzy się, że nowy prezydent Poroszenko otacza się starą nomenklaturą (zobacz komentarz tu).

Majdan to jest jednak także wielki symbol tego, że można utworzyć państwo zaczynając od zera, stworzyć je od podstaw w całości - z opieką medyczną, rządem, milicją, dostępem do kultury. Tylko, że niemożliwe jest przenieść ten wzorzec w skali całego kraju i to jest właśnie tragedia tego miejsca.

Brak komentarzy: