wtorek, 2 grudnia 2014

Polski ekspert w Grupie Roboczej ds. ludności pochodzenia afrykańskiego Rady Praw Człowieka ONZ

Niezmiernie miło nam poinformować, że z początkiem grudnia swoją misję jako niezależny ekspert w Grupie Roboczej ds. ludności pochodzenia afrykańskiego (Rada Praw Człowieka ONZ) – rozpoczyna dr. hab. Michał Balcerzak. 6 listopada br. Rada Praw Człowieka wybrała siedmiu nowych ekspertów do tzw. procedur specjalnych, w tym jednego Polaka.

Grupa Robocza ds. ludności pochodzenia afrykańskiego została powołana 25 kwietnia 2002 r. przez ówczesną Komisję Praw Człowieka w konsekwencji ustaleń Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi w Durbanie w 2001 r. W skład grupy wchodzi 5 członków: Mireille Fanon-Mendes (Francja), Verene Shepard (Jamajka), Sabelo Gumedze (RPA), Ricardo A.Sunga III (Filipiny) oraz Michał Balcerzak (Polska).

Dnia 1 grudnia grupa rozpoczęła pięciodniową wizytę w Szwecji, gdzie będzie zajmowała się badaniem sytuacji osób pochodzenia afrykańskiego żyjących w Szwecji i zbieraniem informacji na temat wszelkich przejawów dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii, które te osoby dotykają. Eksperci zapoznają się też z dobrymi praktykami stosowanymi przez władze szwedzkie w celu zwalczania stereotypów i uprzedzeń, systemem ochrony ofiar przemocy na tle rasowym, a także stosowanymi praktykami integracyjnymi. Raport z wizyty i rekomendacje grupy oczekiwane są na początku przyszłego roku. 

Polskiemu ekspertowi gratulujemy wyboru do tak szacownego grona i życzymy dalszych sukcesów!

Brak komentarzy: