wtorek, 6 stycznia 2015

Sankcje gospodarcze w reakcji na atak cybernetyczny na podmiot prywatny

W reakcji na "prowokacyjne i destabilizujące działania" rządu Korei Północnej z listopada i grudnia 2014, w tym "niszczycielskie działania cybernetyczne", mocą Rozporządzenia Wykonawczego z 2 stycznia Prezydent Obama rozszerzył reżim sankcji stosowanych przez USA przeciwko temu państwu (przegląd środków przymuszających nowelizowanych ostatnio w 2011 roku dostępny jest tu: OFAC, NORTH KOREA: An Overview of Sanctions With Respect to North Korea).

Na liście podmiotów, których aktywa zamrożono znalazły się (SDN Changes 2015) trzy spółki (DPRKN Mining Development Trading Corporation, "KOMID" Korean Mining and Industrial Development Cooperation, RYUNG SENG Trading Corporation) oraz 10 osób (m.in. przedstawiciele przedsiębiorstwa KOMID w Rosji JANG Song Chol i Iranie JANG, Yong Son i przedstawiciel Ryungseng w Chinach KIM, Kwang Chun).
Powszechnie uważa się, że sankcje stanowią odpowiedź na atak cybernetyczny na spółkę SONY Pictures, przeprowadzony w przeddzień premiery komedii The Interview o zamachu na przywódcę KRLD, Kim Dzong Una. Korea wprawdzie pochwaliła atak w wyniku którego skasowano część a wykradziono inne dane spółki, której działanie sparaliżowano na kilka dni, jednak zaprzeczyła oskarżeniom o udział w incydencie (NBC, 'Righteous Deed': North Korea Praises Sony Pictures Cyberattack). Do zamachu przyznała się grupa hakerów Strażnicy Pokoju, grożąc dalszymi krokami w razie rozpowszechnienia produkcjiSony Pictures wprawdzie początkowo wycofało się z premiery filmu, jednak po światowym zainteresowaniu tematem ostatecznie został on udostępniony w wybranych kinach oraz w sieci, bijąc rekordy popularności. M.in. Francis Fukuyma żartował na Twitterze, że "Kim Dzong Un odniósł dziś pełne zwycięstwo zmuszając miliony Amerykanów do obejrzenia filmu". Z kolei w kolejnych dniach to Biały Dom odciął się od spekulacji, że to instytucje amerykańskie brały udział w pozbawieniu Korea Północnej dostępu do Internetu. 

Z perspektywy PPM interesująca wydaje się natomiast zapowiedź zastosowania przez Stany Zjednoczone dalszych sankcji (BBC, Sony cyber-attack: North Korea calls US sanctions hostile). Jest to pierwszy przypadek zastosowania środków odwetowych na atak na amerykańskie przedsiębiorstwo i to skierowany przeciwko podmiotom, nie biorącym udziału w ataku, ale związanym z koreańskimi siłami zbrojnymi. Rodzi to szereg pytań począwszy od przypisania odpowiedzialności Korei Północnej za naruszenie prawa międzynarodowego, a skończywszy na ocenie proporcjonalności takich działań.

Sony podjęło natomiast kroki prawne mające na celu uniemożliwienie rozpowszechniania w sieci wykradzionych materiałów m.in. grożąc wszczęciem postępowania przeciwko Twitterowi, gdyby ten nie zawiesił kont osób rozpowszechniających materiały (zob. wpis Wikipedii Sony Pictures Entertainment hack).

Brak komentarzy: