środa, 18 marca 2015

Aresztowano podejrzanych o popełnienie masakry w Srebrenicy

W tym roku mija 20 rocznica masakry w Srebrenicy (o masakrze na Wikipedii), a dziś właśnie Associated Press informuje o tym, że zespół serbskich i bośniackich  prokuratorów aresztował siedem osób podejrzanych o dokonanie tej straszliwej masakry, zobacz tu.

Akcje tego zespołu składającego się z przedstawicieli wrogich stron z czasów wojny w byłej Jugosławii wspierane są przez trybunał jugosłowiański i upatruje się je jako element procesu pojednawczego, który pozwoli zwaśnionym narodom zmierzyć się z przeszłością.

Oczywiście kluczowi zbrodniarze z czasów wojny w byłej Jugosławii zostali osądzeni przez trybunał jugosłowiański  (jak Biljana Plavśić czy Radislav Krstić), niektóre procesy nadal trwają (jak proces Radko Mladicia, czy Radovana Karadzicia), ale w związku z procesem zamykania trybunałów ad hoc - zmierzają ku końcowi. Teraz ważne jest aby sądy krajowe przejęły na siebie zobowiązanie osądzenia sprawców. Nie tylko dlatego, że to pozwala się krajowym systemom wymiaru sprawiedliwości odbudować i uwiarygodnić, ale także dlatego, że żaden system sprawiedliwości międzynarodowej nie jest w stanie osądzić wszystkich sprawców, a procesy karne przed sądami międzynarodowymi są często postrzegane jako polityczna manipulacja lub victors' justice.

Brak komentarzy: