piątek, 17 kwietnia 2015

Żyj i daj żyć: proklamacja powstania państwa Liberland

13 kwietnia 2015 roku Vít Jedlička proklamował powstanie Wolnej Republiki Lieberland, jednocześnie ogłaszając się Prezydentem.
Wedle informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie, Liberland o powierzchni km2 jest republiką konstytucyjną z elementami demokracji bezpośredniej (Konstytucja i akty prawne mają być niebawem dostępne online). Powyżej przedstawione zostało godło państwa, które ma również swoją flagę oraz motto: Żyj i daj żyć. Języki urzędowe to czeski i angielski.

Lieberland rzekomo znajduje się na pograniczu Serbii i Chorwacji na obszarze Gornja Siga, który wedle Jedlički (jego blog) stanowił dotąd terra nulliusInformacja nt. powstania Lieberland rozprzestrzenia się w sieci, a lista materiałów najpewniej będzie aktualizowana w wykazie źródeł poświęconego temu państwu wpisu w Wikipedii (na razie tylko w języku czeskim). Jakkolwiek nieprawdopodobnie brzmi informacja, spośród wielu źródeł, których rzetelność trudno ocenić, wyróżnia się Time, według którego już około 20'000 osób wyraziło zainteresowanie obywatelstwem (Meet the Man Who Claims He Just Founded a New Country in Europe, zobacz także GW, W Europie powstało samozwańcze państwo. Założyciele nazwali je Liberland). Dla tych ostatnich niebawem ma zostać udostępniony formularz internetowy. 

Warto dodać, że podatki w Liberland mają być fakultatywne. Choćby to źle wróży perspektywom międzynarodowego uznania tego bytu, aczkolwiek Komitet przygotowawczy państwa podobno notyfikował ONZ i innym państwom jego powstanie (Press Release: A New State Has Been Declared - Liberland). Ambasady Serbii i Chorwacji w USA odmówiły Time'owi komentarza. Według założycieli Liberland, ich inicjatywa miała natomiast zyskać poparcie austriackiego ambasadora (zobacz podpis do zdjęcia Vít Jedlička z ambasadorem Austrii w Pradze, Ferdinandem Trauttmansdorffem), aczkolwiek nie poinformowano o w czym miałoby się owo poparcie wyrażać. 
Polski MSZ również odmówił komentarza.

Dane kontaktowe do Prezydenta Liberland oraz numer czeskiego rachunku bankowego (akceptowane są także płatności kartami kredytowymi i bitcoinami) dostępne są na oficjalnej stronie internetowej, na której działa także forum internetowe w 8 językach, w tym polskie (tutaj przewinął się już m.in. wątek obaw dotyczących kwestii podwójnego obywatelstwa).

4 komentarze:

kw pisze...

sądzę, że korzystając z doświadczeń Rosji powinniśmy się powołać na nasz tytuł historyczny do tego terytorium i anektować. a co tam!

kw pisze...

i jedno pytanie orntologiczne: błotniak stawowy w godle??

Anonimowy pisze...

W debacie na polskim forum Liberlandu, ktoś zasugerował - powołując się na kazus Kosowa - że powinniśmy raczej pośpiesznie uznać nowe państwo.

MJM pisze...

Jak wyjaśniła Ambasada Austrii w Pradze, zgoda Ambasadora Trauttmansdorff na wspólne zdjęcie ani na przesłanie informacji nt. Liberland nie stanowiła oficjalnego prawnego ani politycznego poparcia inicjatywy. Rząd austriacki nie zajął w sprawie stanowiska.