wtorek, 16 czerwca 2015

Jak dotrzeć do świadków zbrodni w Afryce? Oczywiście przez audycje radiowe!

Podczas przygotowań do potwierdzenia zarzutów wobec stającego przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym Dominica Ongwen Outreach Unit MTK rozpoczął serię audycji radiowych: Justice Matters, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, które ucierpiały wskutek konfliktu w Północnej Ugandzie. Szacuje się, że audycji może słuchać nawet 11 milionów ludzi.
Audycje prowadzone w różnych lokalnych językach, na różnych falach radiowych, przez prawników, aktywistów prawno-człowieczych i dziennikarzy mają za zadanie zapewnić ofiarom i pokrzywdzonym społecznościom dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Dodatkowo prowadzone będą spotkania w ratuszach miast, szkołach, stowarzyszeniach, na których można będzie zasięgnąć informacji o postępach procesu, możliwościach proceduralnych.
O akcji i godzinach audycji radiowych: tu.
Nie jest to bynajmniej jedyna akcja, która miała na celu przybliżenie działalności trybunału mieszkańcom Afryki. W planach było rozpoczęcie procesu Bosco Ntagandy w Demokratycznej Republice Konga, zamiast w Hadze. Takie rozwiązanie rekomendowała Izba Orzekająca MTK. Jednak Prezydium Trybunału nie zdecydowało się na ten krok, kalkulując, że koszt 600000 euro jest zbyt wysoki. Dodatkowo obecność Ntagandy na miejscu zbrodni mogłaby doprowadzić do ponownego cierpienia i traumy ofiar, nie wspominając już o skomplikowanej logistyce takiej operacji.

O decyzji więcej tu.

Brak komentarzy: