niedziela, 9 sierpnia 2015

Rada Bezpieczeństwa zjednoczona ws. syryjskiej broni chemicznej

W piątek 7 sierpnia Rada Bezpieczeństwa przezwyciężyła impas decyzyjny ws. konfliktu w Syrii. Jednomyślnie przyjęto Rezolucję S/RES/2235 (2015) (dokument na razie nie jest publicznie dostępny, na podstawie której ma zostać powołany Wspólny Mechanizm Śledczy celem identyfikacji podmiotów odpowiedzialnych za użycie broni chemicznej.

Statek Cape Rady na pokładzie której w 2014 zneutralizowano gaz sarin.
Źródło: US Dep. of Transportation za UN News Centre

Rada wezwała Sekretarza Generalnego ONZ oraz Dyrektora Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) do przedłożenia w ciągu 20 dni rekomendacji dotyczących powołania takiego mechanizmu (UN News Centre, Security Council approves probe into those responsible for using chemical weapons in Syria). RB będzie wtedy mieć 5 dni na ustosunkowanie się do rekomendacji.

Mechanizm, powołany na okres jednego roku z możliwością przedłużenia, ma zidentyfikować jednostki, grupy lub rządy mające udział w zastosowaniu chloru lub jakichkolwiek innych toksycznych chemikaliów celem pociągnięcia ich do odpowiedzialności prawnej. W Rezolucji podkreślono obowiązek pełnej współpracy zainteresowanych z OPCW i ONZem. Decyzję Rady z zadowoleniem przyjął Sekretarz Generalny Ban Ki-moon.

OPCW i ONZ współpracowały w sprawie już poprzednio nadzorując zniszczenie syryjskich zasobów broni chemicznej i zakładów produkcyjnych.

Brak komentarzy: