środa, 5 sierpnia 2015

Rosja od Morza Czarnego aż po biegun północny?

3 sierpnia 2015 roku Rosja ponownie złożyła  wniosek do Komisji ds. Szelfu Kontynentalnego o potwierdzenie jej praw do terytoriów Arktyki. Wniosek obejmuje 1,2 miliona kilometrów kwadratowych arktycznego szelfu. Jest to już drugi wniosek w tej sprawie złożony przez Rosję. Pierwszy, złożony w 2001 roku został wycofany, z uwagi na stanowisko Komisji, która uznała, że roszczenia Rosji wymagają bardziej szczegółowych badań geologicznych. Zdaniem przedstawicieli Rosji badania przeprowadzone przez rosyjskich naukowców pozwalają wskazać, że Grzbiet Mendelejewa i Grzbiet Łomonosowa są przedłużeniem szelfu kontynentalnego Azji. 
Rozwój aktywności Rosji w obszarze Arktyki uznawany jest przez Władimira Putina jako jeden z priorytetów polityki zagranicznej Rosji. Przejawem tego zainteresowania jest wzmożona obecność militarna Rosji w regionie (o czym pisaliśmy tutaj). Roszczenia Rosji wpisują się w obserwowaną ostatnio większą aktywność Danii, Norwegii, USA i Kanady w tym obszarze, o których pisaliśmy m. in. tutaj i tutaj. Aktywność Rosji w tym obszarze wynika z wielu czynników, wśród których wymienić trzeba perspektywy rysujące się przed tzw. przejściem północnym (o którym pisaliśmy tutaj) oraz olbrzymimi bogactwami naturalnymi, które wraz ze zmianami klimatu i postępem technologicznym stają się coraz łatwiej osiągalne celem ich wydobycia. W obszarze objętym treścią wniosku znajdować ma się ilość węglowodorów równa 60% wszystkich dotychczasowych zasobów Rosji. Więcej informacji tutaj.

Russia’s Arctic region plays an important role in the economic growth of the country, especially during the current crisis brought about by Western sanctions and the falling ruble. The region boasts of rich natural resources ranging from oil and gas to precious and base metals.

Brak komentarzy: