środa, 23 września 2015

Guido Raimondi nowym Prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i inne zmiany kadrowe

Sędziowie ETPCz wybrali nowego Prezesa Trybunału - będzie nim Guido Raimondi, sędzia z ramienia Włoch. Obejmie swoją funkcję 1 listopada 2015 r. wraz z zakończeniem kadencji przez sędziego Deana Spielmanna z Luksemburga. Na przestrzeni ostatnich czterech lat będzie to już czwarty Prezes Trybunału. 
Pan Guido Raimondi jest doświadczonym sędzią, w Trybunale zasiada od 2010 r., a od 2012 r. pełnił funkcję zastępcy Prezesa. 
Wybór nowego prezesa nie jest jedyną zmianą kadrową w Trybunale, dziś wybrano także dwóch nowych wiceprezesów: panią Işıl Karakaş (Turcja) oraz pana Andrása Sajó (Węgry). Także oni obejmą swoje obowiązku 1 listopada 2015. Dodatkowo mamy też dwóch nowych przewodniczących sekcji. Są nimi: pani Mirjana Lazarova Trajkovska (sędzia z Macedonii) oraz pani Angelika Nußberger (sędzia z Niemiec). 
Wszystkie te zmiany oznaczają, że na czele Trybunału z powodu wygaśnięcia mandatu bardzo doświadczonych sędziów, stanęli w większości całkiem nowi sędziowie. W tej sytuacji należy liczyć na pamięć instytucjonalną Kancelarii, która jednak także jest w "nowych rękach". Nie można bowiem zapomnieć, że w lipcu br. wybrany został także nowy kanclerz Trybunału, którym został pan Roderick Liddell. Zajmie się nadzorowaniem pracy Kancelarii, której sprawne funkcjonowanie jest warunkiem funkcjonowania Trybunału. R. Liddell zastąpi pana Erika Fribergha, który sprawował tę funkcję od 2005 r. i dał się poznać jako sprawny organizator.  


Brak komentarzy: