niedziela, 27 września 2015

Kolejny upadły magnat walczy z Moskwą o odszkodowanie

Zanosi się na kolejną odsłonę arbitrażowych batalii między Rosją a magnatami, którzy wypadli z łask Kremla. czerwcu pisaliśmy o inwestorach Jukosu podejmujących działania celem wykonania wyroku arbitrażowego przeciwko Rosji w państwach trzecich, odpowiedzią na co są trwające prace legislacyjne nad inicjatywą wywłaszczania mienia państw trzecich, które ograniczyły immunitet egzekucyjny Rosji bez pytania jej o zgodę (nasz post tutaj). Teraz postępowanie arbitrażowe przeciwko Rosji wszczął "bankier Putina" Siergiej Pugaczew.


Pugaczew, legitymujący się obywatelstwem Francji, będzie przed Stałym Trybunałem Sprawiedliwości dochodzić od Rosji 12 mld USD odszkodowania z tytułu wywłaszczenia bez odszkodowania (WSJ, Former Putin Associate Files Arbitration Claim Against Russia). Podstawą pozwu arbitrażowego ma być "umowa francusko-rosyjska" (a zatem najpewniej pozostający w mocy BIT podpisany w 1989 roku jeszcze przez ZSRR).

Źródło: Interpol

Pugaczew, aż do upadku w 2010 roku założonego i prowadzonego przez niego Mieżprombanku, należał do kręgu najbardziej zaufanych Władimira Putina (wówczas piastującego urząd Premiera). W kolejnym roku wszczęto przeciwko niemu postępowania karne w związku z oskarżeniami o malwersację i przywłaszczenie środków banku. Władze rosyjskie wydały przeciwko niemu międzynarodowy nakaz aresztowania (Interpol, Red Notice). Kroki prawne przeciwko bankierowi podjęła także rosyjska Agencja ubezpieczenia depozytów (DIA), pełniąca funkcję likwidatora banku, która uzyskała m.in. wyrok nakazujący zapłatę 1,5 mld USD. Na tej podstawie w czerwcu 2014 r. uzyskała w londyńskim High Court postanowienie o zamrożeniu zagranicznych aktywów magnata. 

Pugaczew dowodził wówczas, że swoje udziały w banku przekazał na rzecz trustu w 2002 r. wraz z objęciem mandatu senatora, tj. na długo przed utratą przez bank płynności finansowej, natomiast braki w kapitale instytucji stanowiły konsekwencję naruszającego standardy prawne przejęcia przez państwo aktywów zabezpieczonych przez bank (szerzej tutaj: FT, Moscow court orders Sergei Pugachev to pay $1.5bn over bankruptcy).

Brak komentarzy: