poniedziałek, 22 lutego 2016

Bośnia i Hercegowina na drodze do UE

Federica Mogherini poinformowała, że w ubiegły poniedziałek Bośnia i Hercegowina złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w UE. Jak zaznaczono, wniosek jest owocem wielomiesięcznych negocjacji i prac na rzecz wdrażania reform, przede wszystkim w zakresie wymiaru sprawiedliwości, praw człowieka oraz przeciwdziałaniu korupcji.

Do rozpoczęcia oficjalnych negocjacji niezbędna jest zgoda wszystkich państw członkowskich, które swoją decyzję wyrażą po zapoznaniu się z oceną Komisji Europejskiej. Jak stwierdził reprezentujący Bośnię Dragan Cović: „Mam nadzieję, że bardzo szybko otrzymamy pozytywną opinię i status kraju kandydującego".

Pomimo złożenia oficjalnego wniosku nie należy się spodziewać, by Bośnia i Hercegowina w najbliższych latach stała się państwem członkowskim UE. Jak wskazała Komisja w swoim ostatnim raporcie z listopada ub.r., kraj ten wymaga zmian systemowych, których przeprowadzenie może być żmudne i czasochłonne.

Przypomnijmy, że na chwilę obecną państwami mającymi status oficjalnych kandydatów do UE są Albania, Czarnogóra, Islandia, Macedonia, Serbia i Turcja.

Brak komentarzy: