wtorek, 5 kwietnia 2016

Moody's sceptyczne wobec bezpieczeństwa inwestycyjnego Polski

Dla cieszącej się ostatnio złą prasą Polski doszło do kolejnej kumulacji niekorzystnych doniesień. Właśnie zbiegły się :
  • dwudniowa wizyta Sekretarza Generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda poświęcona stosunkowi do Rady Europy, do EKPCz i bezpieczeństwa demokratycznego, do kryzysu migracyjnego, a wreszcie do opinii Komisji Weneckiej ws. nie wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego (nasz post tutaj) i zapowiedzi legislacyjnych ograniczenia swobody działania mediów,
  • dzisiejsza wizyta wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa w związku ze wszczętą przeciwko Polsce procedurą ochrony praworządności (zob. nasze posty tu i tu),
  • z pomniejszymi kwestiami, jak choćby kwestią kryzysu konstytucyjnego powracającą w kontekście wizyty 5 kongresmanów mającej dotyczyć kwestii bezpieczeństwa wojskowego (GW, Grupa amerykańskich kongresmanów spotkała się z szefem MSZ i z prezesem PiS), co stanowi kolejną już interwencję dyplomacji amerykańskiej w tej sprawie (posty tu i tu),
z ostrzeżeniem ze strony kolejnej agencji ratingowej dotyczącym stabilności inwestycyjnej Polski. Biorąc pod uwagę, że ryzyka prawne i polityczne wchodzą w zakres wyceny ryzyka inwestycyjnego, kondensacja w krótkim czasie alarmujących doniesień może wzmocnić przekaz, który w innym przypadku ginąłby w potoku wiadomości, co przełoży się na dostępność i cenę pozyskiwania kapitału zagranicznego.

W styczniu pisaliśmy, że nasz rating inwestycyjny obniżyła (z perspektywą negatywną) agencja Standard & Poor's. Mimo negatywnych prognoz dotyczących perspektyw rozwoju polskiej gospodarki (Bankier.pl, Agencja ratingowa Moody’s ostrzega Polskę) zaplanowanego przeglądu naszego ratingu nie dokonała wówczas agencja Moody's (Bankier.pl, Moody's nie opublikowała przeglądu ratingu Polski).

Wczoraj jednak ta ostatnia opublikowała raport poświęcony naszemu krajowi (dostęp do dokumentów nt. Polski jest płatny), na wstępie którego ostrzega przed narastającym ryzykiem politycznym m.in. w związku z brakiem nominacji wybranych sędziów i planami legislacyjnymi ograniczania praw Trybunału Konstytucyjnego (Bankier.pl, Moody’s znów ostrzega Polskę. Sprawa Trybunału grozi ratingowi). Agencję niepokoją również konsekwencje budżetowej ewentualnej realizacji prezydenckiego pomysłu przewalutowania frankowych kredytów hipotecznych (TVN24BIS, Kolejna obniżka ratingu bardzo możliwa. Sprawdź, co to może oznaczać). Zdaniem agencji kryzys polityczny i konstytucyjny mogą mieć wpływ na międzynarodową atrakcyjność inwestycyjną gospodarki.

Moody's zapowiedziało weryfikacja ratingu kredytowego na 13 maja, zatem wczorajszy komunikat może stanowić swoiste ostatnie ostrzeżenie.

***
Nt. międzynarodowego standardu rządów prawa będziemy rozmawiać 22 kwietnia podczas kolejnej Debaty PPM poświęconej standardowi zasadzie praworządności w orzecznictwie międzynarodowym. Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy: