niedziela, 3 kwietnia 2016

Nowe otwarcie w relacjach UE-Indie

Podczas gdy w Hadze ma miejsce ostra konfrontacja między Włochami a Indiami ws. Enrica Lexie (nasz post tutaj), w środę 30 marca w Brukseli doszło do przełomu w ostatnio chłodnych relacjach między Indiami a UE.

Dzięki zwołaniu, po 4 letniej przerwie, 13. periodycznego szczytu wydaje się, że zdołano wypracować porozumienie w sprawach zarządzania wodą, współpracy energetycznej i klimatycznej, miejskiego rozwoju, oraz w kwestii preferencyjnych pożyczek (na kwotę 450 mln euro). W szczycie wzięli udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Rady Europejskiej Donald Tusk, Wysoka Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz premier Indii Narendra Modi.

W myśl wspólnego oświadczenia, strony potwierdziły poparcie dla EU-India Agenda for Action 2020, jako programu zacieśnienia współpracy na najbliższych 5 lat. Zakres współpracy rozpościera się od kwestii gospodarczych, przez bezpieczeństwo, po ułatwianie relacji osobistych.

Przyjęto także szczegółowe wspólne deklaracje ws.:
  • zwalczania terroryzmu,
  • czystej energii i partnerstwa klimatycznego,
jak również wspólny plan ws. migracji i mobilności.

Atmosfera szczytu rodzi nadzieje, że uda się wznowić negocjacje ws. dwustronnego porozumienia o wolnym handlu, które utknęły w martwym punkcie w 2013 roku (EU Observer, EU-India: reincarnation of a strategic partnership).

Mimo wszystkich pozytywnych sygnałów szereg komentatorów zwróciło jednak uwagę, że  szczyt nie pozwolił na ocieplenie relacji Indii z Włochami (Reuters, EU-India summit fails to defuse row over Italian marines).

Więcej informacji oraz link do dokumentów ze szczytu zob.: European Commission, EU-India Summit: A new momentum for the EU-India Strategic Partnership.

1 komentarz:

Kacprzak pisze...

Bardzo miło, że piszesz o takich rzeczach :) Nie każdy ma czas śledzić to, co się teraz dzieje, bo wiele osób skupia się na problemach Polski i najbliższych krajów, a Indie oraz UE to dla nich bardzo odległy temat. Naszym zdaniem takie posty przybliżają nam wszystkim to, co się dzieje za granicą :)
Dziękujemy w imieniu całej kancelarii Kacprzak za pouczające, prawne nowiny :)