niedziela, 1 maja 2016

FIFA sprawdzi warunki pracy przy katarskich stadionach

Niedawno wskazywaliśmy, że podjętą przez prezesa FIFA Gianni Infantino próbę odbudowy wizerunku organizacji - która uznała się za "instytucjonalną ofiarą" korupcyjnego skandalu we własnych szeregach - w istocie przekreśliło ujawnienie kolejnych nadużyć przy okazji śledztwa dziennikarskiego Panama Papers. Z okazji święta pracy nie sposób jednak zignorować zapowiedź FIFA przeprowadzenia kontroli warunków pracy przy budowie stadionów na piłkarskie mistrzostwa świata 2022.


qatar sdeath toll
Oryginalna grafika opublikowana 2015 przez WP (zobacz poniżej)

Sprawa długich godzin pracy w prażącym słońcu, niskich płac, fatalnych warunków zakwaterowania, systemu Kafala nadzoru nad robotnikami, czy braku możliwości opuszczenia Kataru bez uzyskania specjalnej wizy wyjazdowej nabrała światowego rozgłosu co najmniej 2013 roku. Ujawniono wówczas, że katarskie inwestycje budowlane rocznie kosztują życie 600 robotników (BBC, Have 1,200 World Cup workers really died in Qatar?; The Washington Post, The toll of human casualities in Qatar).
Ponieważ jednak szacunki dotyczyły wypadków śmiertelnych na wszystkich budowach, a nie tylko obiektów sportowych, dotąd trwał spór, na ile pozostałe inwestycje infrastrukturalne można wiązać z mistrzostwami 2022 (powyższa grafika została zakwestionowana, jako że tylko część wypadków śmiertelnych wiązała się z przygotowaniami do turnieju). Z argumentacją Doha nie zgadzali się obrońcy praw człowieka, wskazując że zasadnicza część rozbudowy infrastruktury podporządkowana jest obecnie właśnie temu wydarzeniu.

W marcu bieżącego roku Amnesty International oskarżyła FIFA i władze Kataru o konsekwentną obojętność wobec systematycznego gwałcenia praw robotników pracujących bezpośrednio przy budowie stadionów  (The Guardian, Migrant workers suffer 'appalling treatment' in Qatar World Cup stadiums, says Amnesty). 

Międzynarodowa Organizacja Pracy wyznaczała zaś Katarowi roczny termin na przedstawienie skutków wdrożenia Ustawy 21 znoszącej system sponsorski Kafala (ILO, GB.326/INS/8(Rev.)). W marcu 2017 r. ma zapaść decyzja o ewentualnym powołaniu komisji do zbadania zarzutów o stworzenie systemu pracy przymusowej. Byłoby to 12. takie postępowanie w historii MOP (w niechlubnym gronie obejmującym Białoruś, Liberię, Nikaraguę, Rumunię i Zimbabwe w 1982 znalazła się również Polska, aczkolwiek tutaj skarga dotyczyła naruszenia swobody związkowej w związku z wprowadzeniem stanu wojennego).

Może zatem cieszyć, że nie pozostając obojętnym na sygnały dochodzące do FIFA prezes Infantino zapowiedział powołanie komitetu, który sprawdzi warunki budowy na wszystkich projektach na potrzeby MŚ2022 (Al Jazeera, FIFA to set up worker welfare body for Qatar 2022). W skład ciała, kierowanego przez Radę FIFA (która zastąpi Komitet Wykonawczy), mają wejść przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego oraz "istotni interesariusze FIFA", co może rodzi pytania o szczegółowe zasady powoływania członków i podejmowania decyzji przez komitet.

Oświadczenie Infantino miało miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak FIFA przyznała, że ochrony praw człowieka nie stanowiła kryterium wyboru organizatora MŚ.

Brak komentarzy: