niedziela, 8 maja 2016

Suwerenność Kosowa w UEFA

Jak wyraził się Sekretarz Generalny ad interim UEFA Theodore Theodoridis, po "otwartej dyskusji i bardzo demokratycznej procedurze" stowarzyszenie przyjęło uchwałę o przyjęciu w poczet członków 55. stowarzyszenia, Kosowski związek piłki nożnej. Decyzja ze skutkiem natychmiastowym została przyjęta stosunkiem głosów 28 do 24, przy 2 głosach nieważnych (UEFA, Football Federation of Kosovo joins UEFA). W tej sytuacji możliwe stało się nawet przyspieszone dopuszczenie Kosowa do eliminacji do MŚ 2018.

Serbia and Albania have a history of turbulent relations, predominantly in relation to Kosovo.
Źródło: BBC

Wściekłością na decyzję UEFA zareagowała Serbia, która nie uznaje secesji z 1998 roku, ani państwowości Kosowa.
Belgrad zapowiedział zaskarżenie uchwały do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) jako sprzecznej ze statutem UEFA i godzącej w stabilność europejskiej współpracy sportowej (ABC News, Serbia Shocked by UEFA Decision to Accept Kosovo).

Sprawa Kosowa była już rozpatrywana przez UEFA m.in. w 2012 roku, kiedy to stowarzyszenie odmówiło dopuszczenia kosowskich klubów piłkarskich do europejskich rozgrywek.

Federacja z Kosowa w 2012 (tymczasowo) i w 2014 została dopuszczona do rozgrywania międzynarodowych meczy towarzyskich, bez prawa do korzystania z symboli narodowych, przez FIFA (Wikipedia, Football Federation of Kosovo).

W tym kontekście warto przypomnieć wyrok arbitrażowy CAS z lipca 2015 CAS 2015/A/3874, w sporze albańsko-serbskim na tle m.in. statusu prawnego Kosowa. Podczas meczu eliminacyjnego do Euro 2016 nad płytę boiska wleciał dron z transparentem "Wielkiej Albanii", w skład której wchodziłby m.in. ten sporny obszar. Mimo że jeden z serbskich graczy zerwał flagę, serbscy kibice zaatakowali w między czasie kilku piłkarzy Albanii, co zmusiło sędziego do przerwania meczu. UEFA przyznała wówczas Serbii walkower (3:0). Decyzję uchylił jednak CAS, stwierdzając że bezpośrednią przyczyną przerwania meczu były zaniedbania po stronie organizatorów, którzy dopuścili do eskalacji rasistowskich zachowań na trybunach, wywieszania ksenofobicznych transparentów, a wreszcie zagrożenia bezpieczeństwa graczy. 

Zob. także listę innych związków sportowych m.in. judo i piłki ręcznej dopuszczonych do rozgrywek międzynarodowych: Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Sport_in_Kosovo.

Brak komentarzy: