niedziela, 7 sierpnia 2016

Komisja Wenecka ponownie przyjedzie do Polski

Komisja Wenecka na jesiennej sesji plenarnej (14-15 października) wyda opinię ws. najnowszej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie uczyni tego natychmiast, w trybie pilnym. Jak zapowiedział rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos, delegacja sprawozdawców Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę we wrześniu.

Parlament zakończył prace nad najnowszą ustawą 22 lipca, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją w ubiegłą sobotę. W ubiegły poniedziałek (1 sierpnia) ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a już dzień później wnioski do TK o zbadanie jej zgodności z konstytucją złożyły partie opozycyjne (oddzielnie PO oraz wspólnie Nowoczesna i PSL), a także Rzecznik Praw Obywatelskich. Wszyscy wnioskodawcy utrzymują, że kolejna nowelizacja jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

W lipcu, kiedy w polskim parlamencie trwały jeszcze prace nad kolejną nowelizacją ustawy o TK, sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland zwrócił się do ekspertów Komisji o pilne przygotowanie wstępnej opinii nt. projektowanych zmian. Jednak wkrótce potem Jagland wycofał się z tego pomysłu. Ruch ten uzasadniono wtedy trwającymi jeszcze pracami nad ustawą i zdecydowano się wydać opinię w normalnym trybie na jesiennej sesji, już po zakończeniu prac parlamentarnych.

Sprawozdawcy Komisji pojawią się w Polsce już po raz trzeci w tym roku. Ostatnim razem badali ustawę o Policji, a wcześniej - poprzednią nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W obu przypadkach Komisja Wenecka wydała opinie negatywne dla Polski. 

W opinii w sprawie nowelizacji ustawy o TK Komisja Wenecka nakazała m.in. publikację wyroku Trybunału z 9 marca i rozwiązanie konfliktu wokół zaprzysiężenia sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Ostrzegła także, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce. Teraz sprawozdawcy będą chcieli sprawdzić czy, i na ile nowa ustawa wprowadziła w życie zalecenia Komisji.

Brak komentarzy: