niedziela, 11 września 2016

Guterres umacnia pozycję lidera w wyścigu o stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ

Według doniesień prasowych (zob. tutaj) w 4. wstępnym głosowaniu tzw. straw poll (poprzednie miały miejsce 21.07, 5 08. oraz 29.08, zobacz więcej tutaj i tutaj) wśród członków Rady Bezpieczeństwa, które odbyło się w piątek 9.09.2016, największą ilość głosów zachęcających do objęcia stanowiska Sekretarza Generalnego ONZ znów uzyskał Guterres. 

Guterres otrzymał 12 głosów zachęcających, 2 zniechęcające (poprzednio miał 3) i 1 bez opinii. Tym samym jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia stanowiska SG ONZ. Trzeba jednak zaznaczyć, że do tej pory nie zaznaczano na czerwono głosów stałych członków RB. Nie wiadomo więc, czy głosy zniechęcające nie pochodzą czasem ze strony jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństw.

Z wyścigu o stanowisko SG wycofali się już Igor Luksic (odpowiednio aż 7 i 8 zniechęcających wskazań w pierwszym i drugim głosowaniu) oraz Vesna Pusic (11 zniechęcających głosów w 1 głosowaniu). W trzecim głosowaniu najwięcej negatywnych głosów uzyskała Natalia Gherman, Christiana Figueres (po 12) i Helen Clark (8). Właściwie więc przestają liczyć się w wyścigu.

Patrząc na głosy zachęcające do kandydowania, spośród kandydatów liczą się jeszcze Miroslav Lajcak, Vuk Jeremic, Danilo Turk, Irina Bokova (zob. tutaj). Szanse wiec, że najwyższe stanowisko w ONZ obejmie kobieta maleją z każdym tygodniem. Pytanie brzmi, czy argument geograficznej rotacji/sprawiedliwości (Europa Wschodnia do tej pory nie miała "swojego" SG) przeszkodzi Guterresowi w objęciu upragnionego stanowiska.

Kolejny sondaż będzie miał miejsce 26.09.2016 r. Organizacja tak szybko kolejnego głosowania jest podyktowana chęcią umożliwienia przywódcom świata, którzy przybędą na rozpoczęcie kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego wypowiedzenia się na temat trwających negocjacji co do najlepszej kandydatury na stanowisko SG.

Dopiero w październiku głosy stałych członków będą oznaczone kolorem czerwonym.

Brak komentarzy: