środa, 2 listopada 2016

Dramatyczne dane dotyczące utonięć migrantów w Morzu Śródziemnym w 2016 r.

Brak informacji na pierwszych stronach gazet/portali internetowych, a także nowych szokujących zdjęć utopionych dzieci nie oznaczają wcale poprawy bezpieczeństwa migrantów podejmujących próby przedostania się do Europy.

Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców poinformowało właśnie o rekordowo wysokiej liczbie utonięć migrantów próbujących przedostać się do Europy przez Morze Śródziemne. Na dwa miesiące przed końcem 2016 r. liczba osób, która tragicznie zginęła w Morzu Śródziemnym jest bliska liczbie za cały 2015 r. i wynosi 3 740 osób.

Sytuacja wygląda jeszcze bardziej dramatycznie odnosząc się do danych wskazujących na statystyczne prawdopodobieństwo utonięcia. Mając na uwadze istotny spadek liczby osób przedostających się tą drogą do Europy (ponad 1 milion w 2015 r. i ok. 320 tyś. w bieżącym roku) jest to prawdopodobieństwo 1 osoba na 88 osób, względem prawdopodobieństwa 1 osoba na 267 osób w 2015 r. Biuro UNHCR wśród przyczyn tej sytuacji wskazuje m.in. na wybieranie bardziej ryzykownych szlaków przez przemytników, korzystanie z bardziej niebezpiecznego i zużytego sprzętu oraz zabieranie na pokład jeszcze większej liczby osób.


UNHCR wzywa do podjęcia niezwłocznych kroków zmierzających do ratowania życia migrantów, wskazując z jednej strony na konieczność intensyfikowania akcji ratowniczych na morzu, a z drugiej na poszerzenie możliwości legalnego (i bezpiecznego) przyjazdu do Europy (m.in. przesiedlenia, łącznie rodzin, programy wizowe).

Brak komentarzy: