poniedziałek, 13 lutego 2017

Czy dojdzie do ekstradycji byłego Premiera Kosowa do Serbii?

Sąd apelacyjny w Colmar we Francji zapowiedział że wyda orzeczenie w sprawie ekstradycji byłego Premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja, 2 marca. Sprawa jest potencjalnie kontrowersyjna, ponieważ jeśli decyzja Francji będzie pozytywna w ten kwestii, oznaczać to będzie że władze Serbskie będą mogły osadzić Haradinaja za jego domniemane przestępstwa wojenne których miał on dokonać podczas wojny w Kosowie, 1998-99. Haski Trybunał ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii już dwukrotnie oczyścił z zarzutów tego byłego dowódce armii wyzwoleńczej Kosowa (Kosovo Liberation Army (KLA) / Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)). Niemniej jednak, władze Serbii utrzymują że Haradinaj popełnij inne zbrodnie wojenne (w tym zabójstwa cywili) za które nie został jeszcze osądzony.

Haradinaj został aresztowany 4 stycznia na lotnisku we Francji po przylocie z Prisztiny (i podróżując na dyplomatycznym paszporcie), ale wypuszczony 12 stycznia za kaucją wraz z zakazem opuszczania kraju do czasu podjęcia decyzji dotyczącej ekstradycji do Serbii przez władze francuskie. W przeszłości, inne kraje nie przychyliły się do międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Belgrad w 2004 (np. Słowenia, gdzie Haradinaj został aresztowany w 2015 ale wypuszczony dwa dni później pod presją dyplomatyczną). 

Na podstawie tymczasowego aresztowania wydanego przez Interpol, którego wykonanie jest automatyczne, decyzja obecnie pozostaje w rękach francuskich władz sadowych. Haradinaj ma prawo do ochrony konsularnej i miał możliwość spotkania z konsulem Kosowa. Pomimo kontrowersji jakie to aresztowanie wywołało, francuskie władze utrzymują że decyzja będzie w pełni oparta na analizie prawnej i nie ma żadnych politycznych implikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że sąd francuski będzie musi wziąć pod uwagę również kwestie polityczne, zwłaszcza że Francja jest jednym z krajów które uznały niepodległość Kosowa i są ich dobrym partnerem, jak i kwestie potencjalnego niepokoju politycznego który ekstradycja Haradinaj do Serbii może wywołać na Bałkanach i wśród albańskiej diaspory

Potencjalnie jesteśmy świadkami istotnej decyzji, która będzie miała swoje skutki dla szerszych procesów transitional justice w regionie i przyszłości stosunków miedzy Prisztiną i Belgradem.

Brak komentarzy: