środa, 8 marca 2017

Raport Komisji Praw Człowieka w Sudanie Południowym

W poniedziałek został opublikowany raport Komisji Praw Człowieka w Sudanie Południowym, który obejmuje okres od lipca 2016 do lutego 2017 (A/HRC/34/63). Komisja została ustanowiona na podstawie rezolucji 31/20 Rady Praw Człowieka z 23 marca 2016 na okres jednego roku w celu monitorowania i raportowania o sytuacji praw człowieka w Sudanie Południowym, jak i oceny poprzednich raportów dotyczących sytuacji w kraju od grudnia 2013, w celu ustalenia podstaw dla przejściowego systemu sprawiedliwości (transitional justice) i pojednania (na podstawie porozumienia z sierpnia 2015 pomiędzy rządem Republiki Sudanu Południowego i zbrojnej opozycji: Agreement on the Resolution of the Conflict in the Republic of South Sudan).

Komisja, w przedstawionym Radzie Praw Człowieka raporcie, zaleca by rząd – ze skutkiem natychmiastowym – zaprzestał walk i zobowiązał się do trwałego zawieszenia broni zgodnie z porozumieniem z 2015 i kontynuował współpracę z Unią Afrykańską, również w celu ustanowienia hybrydowego sądu w Sudanie Południowym. Komisja zaleca natychmiastowe utworzenie międzynarodowego, niezależnego dochodzenia (pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych/ONZ) do badania najpoważniejszych przestępstw popełnionych w Sudanie Południowym od grudnia 2013, jak i gromadzenia i zabezpieczania dowodów naruszania i łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego (o których pisaliśmy juz tutaj). Komisja nawołuje tym samym rząd Sudanu Południowego i społeczność międzynarodową do zwalczania bezkarności oraz wzmacniania odpowiedzialności za naruszenia i łamanie praw człowieka. 

Raport Komisji zbiega się również w czasie z wezwaniem przez koordynatora ONZ (United Nations Emergency Relief Coordinator), Stephen’a O'Brien, o dostęp do funduszy w celu zapobiegania rozprzestrzeniającego się głodu w Sudanie Południowym. Dwudziestego lutego, ONZ ogłosił klęskę głodu w częściach Sudanu Południowego spowodowanej brakiem żywności i podupadającej gospodarce, które są bezpośrednim wynikiem toczących się walk pomiędzy rządem i opozycją.

1 komentarz:

Patryk Labuda pisze...

Obszerniejsza relacje o sadzie hybrydowym w Poludniowym Sudanie mozna znalezc tutaj: https://justiceinconflict.org/2017/02/28/the-hybrid-court-for-south-sudan-looking-for-a-way-forward-part-2/
Niestety, od czasu napisania tego postu doszlo do kolejnych wydarzen, ktore sugeruja, ze sad hybrydowy nie zostanie w ogole utworzony.