czwartek, 2 marca 2017

Weto Rosji i Chin w RB ONZ ws. syryjskiej broni chemicznej

28 lutego Rosja i Chiny zawetowały przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji stanowiącej nowe sankcji przeciwko Syrii w zw. z użyciem broni chemicznej. USA uznały ten krok za "oburzający i możliwy do obrony", co z kolei przedstawiciel Rosji uznał za "oburzający" komentarz, zapowiadając zarazem że "Bóg osądzi" próby dyskredytowania legalnego rządu Syrii (The Washington Post, Russia, China veto at U.N. on Syria chemical weapons is ‘outrageous,’ U.S. says). Sam projekt określił mianem prowokacji. 

Zdaniem prezydenta Władymira Putina przyjęcie sankcji w tracie trwających genewskich rozmów pokojowych pod egidą ONZ było "całkowicie niestosowne" (Al Jazeera, Russia and China veto UN resolution on Syria sanctions).

Rezolucję przedłożyły wspólnie USA, Wlk. Brytania i Francja w związku z październikowymi konkluzjami dochodzenia przeprowadzonego łącznie przez ONZ i Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Mimo że w 2013 r. rząd Syrii zobowiązał się do zniszczenia arsenałów broni chemicznej, w kolejnych latach OPCW potwierdziła wykorzystanie w konflikcie gazu musztardowego i chloru (TVN24, Miała być zniszczona dwa lata temu. Jest potwierdzenie: w Syrii użyto broni chemicznej). Ponieważ organizacja nie chciała przesądzać o odpowiedzialności - przypisaniu czynu jednej ze stron konfliktu, sprawę podjęto w ramach ww. wspólnego dochodzenia. W rezultacie, w październiku ubiegłego roku, potwierdzono że chlorem w latach 2014-2015 posłużył się rząd w Damaszku (co najmniej przy 3 okazjach), a ISIS korzystało z gazu musztardowego.

Rezolucja przedłożona Radzie Bezpieczeństwa do głosowania przewidywała m.in. ustanowienie adresowanych sankcji gospodarczych i podróżnych wobec 11 oficerów sił powietrznych i wywiadu, mających związek z atakami chemicznymi, oraz szersze sankcje gospodarcze wobec 10 podmiotów mających związek z atakami.

Zadaniem Rosji przedstawione dowody budzą jednak wątpliwości, jako że pochodząc przede wszystkim od opozycji oraz przychylnych jej międzynarodowych NGOsów (Russia Today, Russia, China block bid by Western powers to impose UN sanctions on Syria). Przeciwko rezolucji opowiedziała się również Boliwia. Kazachstan, Etiopia i Egipt wstrzymały się od głosu.

W Rezultacie zaangażowanie Rady w rozwiązanie konfliktu Syrii w znacznej mierze pozostaje ograniczone do inicjatyw pochodzących przez zewnętrzne podmioty, jak było to choćby w przypadku grudniowej Rezolucji 2336 zaproponowanej w ramach dialogu Rosja-Tercja (Security Council Report, March 2017. Monthly Forecast.Syria).

Warto przypomnieć, że Rosja i Chiny w 2014 r. uniemożliwiły wniosek do MTK wszczęcia śledztwa w przedmiocie zbrodni wojennych popełnionych w Syrii, gdzie - według ostrożnych szacunków ONZ - od 2011 r. zginęło już przeszło 400 tyś. osób.

Brak komentarzy: