wtorek, 22 sierpnia 2017

Immunitet dyplomatyczny dla żony głowy państwa podejrzanej o naruszenie nietykalności cielesnej

Republika Południowej Afryki zadecydowała o przyznaniu Gracie Mugabe immunitetu dyplomatycznego. Dzięki temu żona dyktatora Zimbabwe, Roberta Mugabe, która w pokoju hotelowym miała dopuścić się napaści na 20. letnią modelkę, mogła nie niepokojona wrócić do kraju (Reuters, South Africa has granted Grace Mugabe diplomatic immunity - source). Dziewczynie miano założyć kilkanaście szwów głowy.

Mugabe, oskarżona o pobicie modelki przy pomocy kabla elektrycznego, początkowo miała być zatrzymana na granicy przez służby porządkowe, które zapowiedziały, że nie będzie w jej przypadku stosowane wyjątkowe traktowanie. Zanim nawet podejrzana uzyskała ochronę immunitetową, nie stawiła się na rozprawę w sądzie w Johannesburgu. 

Mimo wszystkich kontrowersji wokół decyzji Minister spraw zagranicznych RPA Maite Nkoana-Mashabane o przyznaniu immunitetu (Reuters, Grace Mugabe returns home pursued by South Africa assault allegation), relacje tego państwa z sąsiednim Zimbabwe pozostają zbyt napięte, aby ryzykować ich pogorszenia z tak "błahego powodu".

Brak komentarzy: