poniedziałek, 7 sierpnia 2017

W Manili (na razie) bez przełomu

W Manili trwa Forum Regionalne Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), w którym oprócz członków organizacji biorą udział również przedstawiciele m.in. Rosji, Chin, Korei Południowej, Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych. To właśnie na Sekretarza Stanu USA Rexa Tillersona i ministra spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Yong-ho zwrócone są oczy obserwatorów z całego świata, bowiem forum jest pierwszą okazją do spotkania w cztery oczy przedstawicieli tych dwóch państw. Jak na razie do spotkania nie doszło (w niedzielę zakończyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych), choć do 8 sierpnia, czyli do ostatniego dnia Forum, z pewnością będą trwały spekulacje czy Tillerson i Ri będą mieli okazję porozmawiać. W mediach pojawiły się nawet informacje, że Sekretarz Stanu USA jest gotowy zaproponować Korei Północnej wycofanie się przez USA z sankcji gospodarczych, w zamian za rezygnację przez Koreę Północną z programu broni nuklearnej (interesujący artykuł na ten temat ukazał się w sobotnim The New York Times). Amerykańska administracja dementuje jednak te pogłoski i podkreśla, że żadne spotkanie nie jest planowane.

Wszystko to ma miejsce po sobotnim głosowaniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją nakładającą na Koreę Północną najpoważniejsze jak dotąd sankcje, które, jak szacuje się, mogą zmniejszyć roczne zyski z eksportu tego państwa o miliard dolarów. Rezolucja 2371 (2017) (tekst rezolucji znajduje się tutaj), którą zaproponowały USA, stanowi bezpośrednią reakcję na testy z pociskami balistycznymi, przeprowadzone przez Koreę Północną 3 i 28 lipca (par. 1). Rezolucja m.in. nakłada całkowity zakaz eksportu z Korei Północnej węgla, żelaza i rud żelaza (par. 9), zabrania wydawania kolejnych pozwoleń na pracę dla obywateli Korei Północnej pracujących w innych państwach (par. 12), jak również wskazuje kilkunastu wysokich rangą przedstawicieli instytucji publicznych Korei Północnej, na których został nałożony zakaz podróżowania lub których aktywa znajdujące się za granicą zostały zamrożone (Aneks 1). Rezolucja została przyjęta jednomyślnie, a członkowie Rady Bezpieczeństwa podkreślali, że sankcje nie są celem samym w sobie, ale mają skłonić Koreę Północną do powrotu do pokojowych rozmów.

Jak na razie, w Manili doszło jedynie do spotkania między ministrami spraw zagranicznych Korei Północnej i Korei Południowej, ale bez przełomu. Mimo iż prezydent Korei Południowej Moon Jae-in szuka dialogu z sąsiadami z Północy, to w czasie niedzielnej rozmowy, minister spraw zagranicznych Korei Północnej miał zarzucić południowokoreańskim władzom brak szczerości w próbach podjęcia negocjacji (więcej informacji o spotkaniu można znaleźć tutaj).

Z przyjętych dokumentów, należy odnotować wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych państw ASEAN i Rosji dotyczące koordynacji wysiłków w walce z terroryzmem i uznania pierwszorzędnej roli ONZ w podejmowaniu działań mających na celi zwalczanie terroryzmu (całe oświadczenie znajduje się tutaj).

Brak komentarzy: