niedziela, 27 sierpnia 2017

Węgry zawieszają stosunki dyplomatyczne z Holandią

W miniony piątek węgierski Minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó ogłosił, że ambasador tego państwa w Holandii został wezwany do kraju na konsultacje, a bilateralne stosunki w randze ambasadorów zostają zawieszone na czas nieokreślony (Hungarian Government, Hungary orders its Ambassador to Holland home for consultation). Podkreślił, że jest to najbardziej radykalny z dostępnych środków dyplomatycznych.

Stanowi to ciąg dalszy reakcji na wypowiedź ambasadora Holandii w Budapeszcie, Gajusa Scheltema, który w wywiadzie dla opozycyjnego periodyku 168 Ora, ostro skrytykował brak udziału Węgier w rozwiązaniu problemu relokacji osób ubiegających się o azyl w UE, wyraził obawy o poziom korupcji i wolność mediów, a wreszcie skrytykował kampanię rządu Orbana prowadzoną przeciwko finansiście i filantropowi Georgowi Sorosowi (Deutsche Welle, Hungary suspends diplomatic ties with the Netherlands). Szczególne oburzenie Węgier wzbudziło stwierdzenie, że w zakresie "bezustannego poszukiwania wrogów" i "kreowanie przeciwników wedle metod działania przegranych globalizacji i fanatyków religijnych" działania tamtejszego rządu przypominają terrorystyczne grupy dżihadystów.


Gajusa Scheltema uznano za persona non grata na Węgrzech.

Minister Szijjártó wydał również polecenie Chargé d'affaires osobistego zaangażowanie się w "dementowanie pomówień i nieuzasadnionych oskarżeń" pod adresem Węgier. W poniedziałek ma się on zwrócić do MSZ Holandii z żądaniem publicznych wyjaśnień oraz informacji, czy oświadczenie ustępującego ambasadora było zgodne z jego mandatem.

W wywiadzie udzielonym w piątek Minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders wyraził zażenowanie w związku z wypowiedzią ustępującego ambasadora i porównaniem, które "nie powinno mieć miejsca". Holandia zdystansowała się wobec wypowiedzi, oświadczając że nie wyrażała ona oficjalnego stanowiska państwa (Hungarian Government, According to the Dutch Foreign Minister, there is no relationship between terrorism and the activities of the Hungarian Government). Zarazem podtrzymana została istota krytyki antyimigracyjnej polityki Budapesztu (Dutch News.nl, Hungary pulls ambassador from Netherlands after criticism). Minister zapowiedział kontakt obu resortów w sprawie, której jednak nie chce nadawać nieuzasadnienie wielkiego znaczenia.

Kolorytu świętemu oburzeniu na porównanie metod siania nienawiści do działań terrorystycznych nadaje fakt, że sam premier Viktor Orban nie zawahał się w marcu b.r. przed określeniem migracyjnej polityki UE mianem "konia trojańskiego terroryzmu" i "zagrożenia dla chrześcijańskiej tożsamości Europy" (FT, Europe refugee policy is ‘Trojan horse of terrorism’, says Orban).

Brak komentarzy: