piątek, 10 listopada 2017

Negocjacje TPP – przedwcześnie mówić o sukcesie

Po wycofaniu się USA z negocjacji TPP (Partnerstwa Transpacyficznego / Transpacific Partnership Agreement), rozmowy nadal nie wypłynęły na spokojne wody. Po tegotygodniowej, kolejnej, rundzie negocjacji Japonia i Meksyk ogłaszają sukces, ale Kanada studzi nastroje i dementuje informacje o postępie negocjacji.

Po wycofaniu się przez USA z negocjacji TPP, jedynie Japonia i Nowa Zelandia ratyfikowały TPP. Pozostałe 9 państw jak na razie jedynie porozumienie podpisały. Wejście w życie TPP w dalszym ciągu pozostaje więc pod znakiem zapytania, zaś pomiędzy państwami zainteresowanymi TPP (tzw. TPP-11) nadal toczą się negocjacje. Ich kolejna runda właśnie zakończyła się w Wietnamie. Potwierdza to wolę państw obszaru wokół Pacyfiku osiągnięcia porozumienia, niekoniecznie jednak oznacza zgodę co do jego kształtu. O ile jedne kraje są gotowe szybko zamknąć negocjacje (np. Japonia), inne potrzebują więcej czasu (np. Kanada czy Nowa Zelandia, gdzie ostatnio doszło do zmiany rządu). Dla innych państw spośród TPP-11 (np. Wietnamu czy Malezji) porozumienie znacznie traci na atrakcyjności bez dostępu do rynku USA.
 
Japonia jest głównym motorem starań, aby TPP-11 ustaliły co do zasady, że negocjacje TPP będą sfinalizowane mimo wycofania się USA. Informacje dostępne po zakończeniu ostatnich rozmów wskazują na to, że jak na razie starania te nie przyniosły pożądanych rezultatów. Ministrowie gospodarki Japonii i Meksyku ogłosili wprawdzie, że takie porozumienie co do zasady zostało w Wietnamie osiągnięte na poziomie ministerialnym. Informacja ta została jednak zdementowana przez ministra gospodarki Kanady.  
 
Kanada jest jednym z państw, które chcą wynegocjować zmiany w treści TPP, m.in. dotyczące własności intelektualnej, wyłączeń w kwestiach kultury oraz łańcuchów dostaw żywności (drobiu, nabiału i jaj). Po wycofaniu się USA, Kanada jest największą gospodarką wśród TPP-11. Zapewne próbuje teraz wykorzystać tą przewagę dla wynegocjowania bardziej korzystnych warunków wymiany handlowej. Pozycję Kanady i Meksyku w negocjacjach TPP komplikuje także fakt, iż kraje te równolegle toczą z USA trudne renegocjacje Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA), o czym pisaliśmy m.in. tu oraz tu.

Brak komentarzy: