wtorek, 7 listopada 2017

Postępowanie przygotowawcze MTK odnośnie do sytuacji w Afganistanie...

Parę dni temu Prokurator MTK zwróciła się do  Trybunału oznajmiając, że wystąpi z wnioskiem o udzielenie upoważnienia do wszczęcia postępowania odnośnie do sytuacji w Islamskiej Republice Afganistanu. Decyzją Prezydium Trybunału z 3 XI 2017 wskazano, że rozpatrzeniem wniosku zajmie się  Izba przygotowawcza III w składzie sędzia Antoine Kesia-Mbe Mindua, sędzia Chang-ho Chung, sędzia Raul C. Pangalangan - decyzja Prezydium tu.

Afganistan jest stroną Statutu MTK od 2003 roku i Prokurator zajmie się zbrodniami wojennymi oraz zbrodniami przeciwko ludzkości popełnionymi na jego terytorium od maja 2003 roku, ale także zbrodniami popełnionymi od 2002 roku na terytorium państw stron statutu sąsiadujących z Afganistanem (czyli od momentu, kiedy sam Statut wszedł w życie). Jest to o tyle dziwne, że państwa sąsiadujące z Afganistanem to Iran, Chiny, Pakistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Tadżykistan z tego wyłącznie ten ostatni jest stroną Statutu od 2000 roku. Prokurator nie będzie więc mogła zajmować zbrodniami popełnionymi w państwach sąsiednich, bo jest tylko jedno takie państwo. 

Prokurator MTK przygląda się sytuacji Afganistanu już od 2007 roku, wtedy wpłynęło do Urzędu Prokuratora kilkadziesiąt skarg dotyczących zbrodni popełnianych w czasie konfliktu zbrojnego pomiędzy prorządowymi i opozycyjnymi siłami. Teraz to Izba Przygotowawcza oceni, czy dowody zebrane przez Urząd spełniają kryteria, aby upoważnić Prokurator do wszczęcia postępowania. 

Mamy nadzieję, że inicjatywa pani Prokurator nie zmierza jedynie do odwrócenia uwagi od współpracy jej Urzędu z były Prokuratorem MTK, zamieszanym w różne obyczajowe afery, zobacz naszego posta tu. Warto jednak podkreślić, że to kolejna sytuacja, która o ile Izba zgodzi się na prowadzenie postępowania, nie dotyczy Afryki.

Brak komentarzy: