wtorek, 19 grudnia 2017

Nowy doradca do spraw płci przy prokuratorze MTK

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda ustanowiła dziś nowego doradcę do spraw płci (gender), została nią Patrycja V. Sellers,  prawniczka, specjalistka od międzynarodowego prawa karnego. Nie jest to pierwsza doradczyni do spraw płci, do tej pory z Biurem prokurator współpracowała miedzy innymi Brigid Inder oraz Catharine MacKinnon. Powołując nowych doradców Prokurator MTK realizuje  polityki Biura określone w dokumencie dotyczącym zbrodni seksualnych i zbrodni opartych na płci. Zobacz tu.
Warto pamiętać, że kiedy chodzi nam o płeć - w Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego określono to wyraźnie w art. 7 ust. 3, że "pojęcie "płeć" (gender) odnosi się do dwóch płci: męskiej i żeńskiej w kontekście społecznym. Pojęcie "płeć" (gender) nie ma żadnego innego znaczenia od wskazanego powyżej".

Odnośnie do pojęć sex (który przed MTK oznacza biologiczne i fizjologiczne cechy pozwalające na odróżnienie kobiety od mężczyzny) czy gender, pomocny jest portal Światowej Organizacji Zdrowia: http://www.who.int/gender-equity-rights/en/ do którego odwołuje się zresztą Biuro Prokurator MTK. 

Brak komentarzy: