czwartek, 25 stycznia 2018

Dunja Milatovic nowym Komisarzem Praw Człowieka RE

Zwyciężczynią zakończonych 24 stycznia przez Zgromadzenie Parlamentarne RE wyborów (na blogu tu) na stanowisko Komisarza Praw Człowieka RE jest Dunja Mijatovic z Bośni i Hercegowiny. W drugiej rundzie głosowania otrzymała 107 głosów, Pierre-Yves Le Borgn’ (Francja) otrzymał 103 głosy, a Goran Klemencic (Słowenia) - 19 głosów. 

Dunja Mijatovic została wybrana na 6 letnią, nieodnawialną kadencję i jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. 

W latach 2010-2017 Dunja Mijatovic była przedstawicielką OBWE ds. Wolności mediów. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora ds. Radiofonii i Telewizji w Agencji Regulacyjnej ds. Komunikacji w Bośni i Hercegowinie. Była także przewodniczącą Europejskiej Platformy Organów Regulacji Mediów (EPRA) i przewodniczyła Grupie ekspertów Rady Europy ds. wolności wypowiedzi i informacji w czasach kryzysu. Jest laureatką wielu nagród za swoją pracę w dziedzinie praw człowieka.

Wybór kandydatki z BiH jest i nie jest zaskoczeniem. Na jej korzyść przemawiał fakt, iż była kandydatką z jednego z krajów bałkańskich, czyli regionu, z którego nie pochodził dotychczas żaden wysokiej rangi funkcjonariusz RE, w tym Komisarz. Po drugie jest kobietą, a w korytarzach RE od dawna szeptano, iż po trzech komisarzach mężczyznach przyszedł wreszcie czas na kobietę. 

Z drugiej strony, w listopadzie w trakcie głosowania w Komitecie Ministrów RE mającego na celu wybór krótkiej listy trzech kandydatów, która została następnie przesłana do ZPRE, Dunja Mijatovic otrzymała najmniej głosów spośród całej trójki: 26. Na lidera wyścigu do fotela Komisarza wyrastał Francuz (31 głosów), drugi był Słoweniec. Z pewnością na niekorzyść tych kandydatów w trakcie głosowania w ZPRE przemawiało ich doświadczenie zawodowe - byli bowiem czynnymi politykami. Pierre-Yves Le Borgn’ przez lata sprawował funkcję deputowanego do Zgromadzenia Narodowego, był także członkiem ZPRE, natomiast Goran Klemencic sprawował funkcję Ministra Sprawiedliwości. 

Wśród pozostałych zgłoszonych przez państwa kandydatów, którzy jednak nie znaleźli się na krótkiej liście głosowanej w ZPRE byli: Igli Totozani (Albania), Astrid Thors (Finlandia), Ioannis Mouzalas (Grecja) oraz Elżbieta Karska (Polska).

Nowej Komisarz należy życzyć wytrwałości w realizacji celów, które sobie postawi. Wyzwań jej nie zabraknie!

Brak komentarzy: