środa, 24 stycznia 2018

Nowy Rok w Międzynarodowym Trybunale Karnym

Parę dni temu rozpoczął się nowy rok w MTK (zobacz informacje prasowe). W ramach otwarcia odbyło się seminarium poświęcone zasadzie komplementarności i sądowej współpracy ("Complementarity and Cooperation of Courts in an Interconnected Global Justice System"), zobacz relację na youtube

Przemówienie otwierające seminarium wygłosiła prezeska trybunału, sędzia Silvia Fernández de Gurmendi, zobacz tu. Był to zresztą dla niej dość wyczerpujący dzień, gdyż parę godzin później brała udział we wspomnianej ceremonii otwarcia nowego roku w trybunale, gdzie również wygłosiła przemówienie zobacz tu. Nawiązała między innymi do tego, że w marcu zaprzysiężeni zostaną nowi sędziowie a część z nich odejdzie, między innymi ona sama. 

Po niej zaś głos zabrał prezydent Trynidad i Tobago Anthony Thomas Aquinas Carmona. Jego obecność to nie był przypadkowy wybór. Maleńkie państewko Trybidad i Tobago wielce się przysłużyło kwestii międzynarodowej odpowiedzialności. To jego premier, późniejszy prezydent Artur Robinson przywołał na nowo kwestię utworzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego, o którego utworzeniu myślano od dekad, aczkolwiek bez rezultatów. Apel Robinsona wygłoszony w ONZ na początku lat 90 poskutkował kilka lat później otwarciem do podpisu statutu MTK w 1998 roku. 

Obecny prezydent w inspirującym przemówieniu nawiązał do 20 rocznicy utworzenia Trybunału, do spuścizny Artura Robinsona oraz Benjamina Ferencza, wielkiego nieobecnego podczas styczniowych uroczystości (Ferencz ma 97 lat i nadal aktywnie wspiera międzynarodową sprawiedliwość karną).

Przemówienie Carmony można przeczytać tu.

Brak komentarzy: