sobota, 6 stycznia 2018

Parlament Kosowa podjął nocną próbę rozwiązania sądowych Specjalnych Izb

W piątek 22 grudnia, gdy stolicę Kosowa opuszczali już zagraniczni dyplomaci wracający do domów na święta, przewodniczący Parlamentu zwołał nadzwyczajne posiedzenie izby celem uchylenia ustawy z 2015 r., na mocy której utworzono Specjalne Izby i Urząd Prokuratury Specjalnej Kosowa (Le Monde, Le tribunal sur les crimes de guerre au Kosovo en danger) Instytucje te powołano, we współpracy z UE, celem osądzenia winnych m.in. zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych popełnionych w Kosowie w trakcie i bezpośrednio po wojnie o niepodległość w latach 1998-2000 (SCP-KP, Background). Mimo że formalnie należą one do kosowskiego wymiaru sprawiedliwości, ich siedziba znajduje się w Hadze a personal jest międzynarodowy.
Siedziba sądowych Specjalnych Izb Kosowa w Hadze. Źródło: Balkan Insight.
Zdaniem kosowskich organizacji weteranów z UCK sąd ma charakter "dyskryminacyjny", jako że jego kognicją nie zostaną objęte zbrodnie serbskie, w związku z czym konsekwentnie domagali się jego rozwiązania.

Zdaniem części komentatorów o niepowodzeniu inicjatywy z 22 grudnia zadecydowała natychmiastowa reakcja ambasadora USA, który w kosowskim parlamencie oświadczył, że "nie po to Stany Zjednoczone włożyły tyle wysiłku w sukces Kosowa, aby teraz zaprzepaścić jego przyszłość". Ze względu na brak kworum ostatecznie nie można było poddać projektu pod głosowanie. Mimo kategorycznych oświadczeń ze strony m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch - ostrzeżeń że zasadniczo zaciąży to na perspektywach integracji euroatlantyckiej Kosowa - część parlamentarzystów zapowiedziała kontynuację starań na rzecz rozwiązania izb (Balkan Insight, Kosovo Lawmakers Try to Scrap New War Court, Kosovo MPs Vow to Continue Challenge to War Court).

Brak komentarzy: