czwartek, 15 lutego 2018

Abdulqawi Ahmed Yusuf nowym prezesem MTS, Hisashi Owada składa rezygnację ze stanowiska sędziego

Dnia 6 lutego br. rozpoczęła się kadencja pięciu sędziów MTS wybranych w wyjątkowych wyborach (przegrana sędziego Christophera Greenwooda z Wielkiej Brytanii i w konsekwencji brak sędziego z państwa będącego członkiem stałym Rady Bezpieczeństwa), jakie odbyły się w listopadzie ubiegłego roku. W tym samym dniu odbyły się wybory nowych władz Trybunału.

Prezesem został Abdulqawi Ahmed Yusuf z Somalii. Wybrany na stanowisko sędziego w 2009 r. W trakcie ostatnich trzech lat pełnił funkcję wiceprezesa. W wspomnianych wyborach listopadowych został ponownie wybrany na stanowisko sędziego. Bezpośrednio przed wyborem na sędziego MTS Yusuf pełnił stanowisko kierownicze w UNESCO. Oficjalny biogram dostępny jest na stronie internetowej MTS.
Na stanowisko wiceprezes została wybrana sędzia z Chin - Xue Hanqin. Wybrana na stanowisko w 2010 r. W 2012 r. rozpoczęła drugą kadencję. Bezpośrednio przed wyborem do MTS pełniła funkcję ambasador w Holandii, a później przy ASEAN. Oficjalny biogram dostępny jest na stronie internetowej MTS.

Wkrótce czekają nas kolejne wybory do MTS. Media w Japonii informują, że w piśmie z tego samego dnia (6 lutego br.) sędzia Hisaschi Owada poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. Źródła japońskie sugerują, że powodem tej decyzji był z jednej strony podeszły wiek sędziego (85 lat), a z drugiej jego wyjątkowa sytuacja rodzina. Córka sędziego – księżna Masako, żona najstarszego syna i jednocześnie następcy cesarza Akihito wkrótce zostanie cesarzową Japonii. Cesarz Akihito ogłosił swoją abdykację 1 grudnia ubiegłego roku. Jednak formalnie do niej dojdzie 1 kwietnia 2019 r. i od tego momentu cesarzem Japonii zostanie mąż Masako – Naruhito.

Sędzia Owada została wybrany na stanowisko sędziego w 2003 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję prezesa MTS. W 2012 r. został ponownie wybrany na to stanowisko. Bezpośrednio przed wyborem na sędziego MTS Owada kierował Stałym Przedstawicielstwem Japonii przy ONZ w Nowym Jorku, co było kolejnym etapem jego wieloletniej kariery dyplomatycznej. Oficjalny biogram dostępny jest na stronie internetowej MTS.

Brak komentarzy: